Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Żydowskie bajki z Czerniowców Eliezer Sztejnbarg motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Żydowskie bajki z Czerniowców

SZTEJNBARG ELIEZER

978-83-7866-005-7

Nowy

AUSTERIA

4 egz.

17,68 zł

26,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor SZTEJNBARG ELIEZER
Rok wydania 2014
Ilość stron 110
Szerokość (mm) 145
Wysokość (mm) 205
Grzbiet (mm) 8
Wymiary 145 x 205 x 8 mm
Oprawa miękka
Wydawca AUSTERIA

Majselech (Bajeczki), które powstawały właściwie równolegle z Meszolim, mają pewien cel dydaktyczny. Przestarzały system nauczania w chederach zniechęcał dzieci i młodzież spragnionych nowości. A w ostatecznym rozrachunku prowadziło to do odchodzenia nie tylko od religii i tradycji. Paradoksalnie, świeckie nauczanie sprzyjało temu samemu – utracie związku z tradycyjną kulturą żydowską.

Sztejnbarg pragnął, aby poprzez jego Majselech dzieci poznawały żydowską symbolikę, święta i obyczaje. Chciał też rozbudzać uczuciowość dzieci.

Powiada we wstępie: „Kto lubi śmiech, ten będzie miał się z czego śmiać, kto lubi łezkę uronić, będzie miał taką sposobność, kto lubi śpiewać, znajdzie tu piosenki”. Nie używa dziecięcego języka, nie przyjmuje postawy kogoś, kto się zniża, by być równego wzrostu z dzieckiem.

 

Wybór z tomu Majselech, Komitet ojf arojscugebn Eliezer Sztejnbargs szriftn, Czernowice 1936.

Eliezer Sztejnbarg urodził się w 1880 roku Lipkanach, w Besarabii. Prowadził tam prywatną świecką szkołę hebrajską. Dla swoich uczniów układał opowiadania, dydaktyczne historyjki i wiersze, a także Purimszpile. Jednak dopiero po przyjeździe do Czerniowców rozwinął skrzydła. Tu opublikował podręczniki – do jidysz i do hebrajskiego, założył teatr dziecięcy i chór, pisał bajki i wiersze. Był również dyrektorem szkoły im. Szolema Alejchema w Rio de Janeiro, lecz na ostatnie dwa lata życia wrócił do Czerniowców.
Najważniejsze jego dzieło – dwa tomy bajek – ukazały się już jako opus posthumum. Bajki Sztejnbarga nie powielają zastanych wzorców, często są przewrotne, a nigdy – natrętnie dydaktyczne. Zmarł w 1932 roku.
Po jego śmierci Rose Ausländer napisała, że gdy poeta umiera, kamień znów jest zwyczajnym kamieniem, gdy oczy zamyka – stajemy się ślepi.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Żydowskie bajki z Czerniowców

Żydowskie bajki z Czerniowców

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii