Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Na pograniczu dwóch światów. Dybuk Szlojme Zajnwil Rapaport motyleksiązkowe.pl Zobacz większe

Na pograniczu dwóch światów. Dybuk

RAPOPORT SZLOJME ZAJNWIL

978-83-89129-21-5

Nowy

AUSTERIA

14 egz.

Literatura jidysz

Więcej szczegółów

34,00 zł

50,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor RAPOPORT SZLOJME ZAJNWIL
Rok wydania 2007
Ilość stron 204
Szerokość (mm) 145
Wysokość (mm) 205
Grzbiet (mm) 15
Wymiary 145 x 205 x 15 mm
Oprawa miękka
Wydawca AUSTERIA


Przypowieść dramatyczna w czterech aktach według hebrajskiej wersji dramatu Chaima Nachmana Bialika.

„Tajemniczy świat Dybuka przywołany do życia przez An-skiego wymagał ode mnie, jako reżysera, szczególnych przygotowań. Miałem przecież wejść w drzwi dawno minionego świata chasydów. Jak wiadomo, najbardziej wiarygodny jest naoczny świadek wydarzenia. Z tamtych lat pozostał nam jedynie obraz utrwalony przez malarzy oraz ówczesną fotografię. Ich świadectwo zainteresowało mnie najbardziej, dlatego rezultatem moich rozmyślań nad Dybukiem są zamieszczone w tej książce rysunki. Nie są one ani projektami kostiumów, ani dekoracji do teatralnego spektaklu – których autorem jest Krystyna Zachwatowicz – lecz próbą zrozumienia ekspresji i wyrazu jaki towarzyszył religijnym obrzędom chasydów i ich szczególnym obyczajom.
Rysunki te pozwoliły mi na tyle zbliżyć się do sztuki An-skiego, żeby zaprojektować kilka podstawowych jej sytuacji, tak jak powinny one rozegrać się na scenie w Starym Teatrze. Nietrudno odróżnić je od pozostałych. Niech więc zaświadczą, czego nauczyłem się, czytając tekst sztuki An-skiego”.

Andrzej Wajda, Z notatnika reżysera

Szymon An-ski, właściwie Szlojme Zajnwel Papoport (ur. w 1863 r. w Cześnikach, zm. w 1920 w Otwocku) – żydowski pisarz, publicysta badacz folkloru, pisał po rosyjsku i w jidysz.
Pochodził z biednej rodziny żydowskiej; matka prowadziła gospodę, ojciec był posłańcem.
W młodości uczył się kowalstwa i oprawy książek. Czytywał pisma haskalowe i był pod wpływem socjalistycznego ruchu narodników, zainteresował się etnografią. W latach 1881–1891 wędrował po miastach i miasteczkach Imperium Rosyjskiego nauczając i pracując fizycznie. Pisał w tym czasie teksty dokumentalne i wysyłał je do rosyjskich gazet, najczęściej jednak były odrzucane. W 1891 przybył do Petersburga gdzie poznał redaktorów pisma „Ruskoje Bogatstwo’’, z którym rozpoczął współpracę pod pseudonimem S.A. An-ski. W tym samym roku wyjechał do Europy Zachodniej – przez Berlin do Paryża, gdzie był świadkiem procesu Dreyfusa.
W latach 1912–1914 prowadził badania etnograficzne w żydowskich miasteczkach na Wołyniu i Podolu, przeprowadzał wywiady z miejscową ludnością, nagrywał piosenki ludowe, robił dokumentację fotograficzną.
W trakcie I wojny światowej był zaangażowany w pomoc jej ofiarom, głównie ludności żydowskiej poszkodowanej w wyniku pogromów na trenie Galicji.
Jego najsłynniejszym dziełem jest legenda dramatyczna Dybuk (na pograniczu dwóch światów), której polska prapremiera odbyła się miesiąc po jego śmierci w Teatrze Elizeum w Warszawie.


Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Na pograniczu dwóch światów. Dybuk

Na pograniczu dwóch światów. Dybuk

Literatura jidysz

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii