Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Straż przednia Ksiądz Marian Tokarzewski motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Straż przednia

KS. TOKARZEWSKI MARIAN

978-83-64197-21-5

Nowy

KLINIKA JĘZYKA

32 egz.

Straż przednia (ze wspomnień i notatek)

Więcej szczegółów

44,10 zł

63,00 zł

-30%

Autor KS. TOKARZEWSKI MARIAN
Rok wydania 2022
Ilość stron 232
Szerokość (mm) 166
Wysokość (mm) 231
Grzbiet (mm) 12
Wymiary 166 x 231 x 12 mm
Oprawa miękka
Wydawca KLINIKA JĘZYKA

Ksiądz Marian Tokarzewski – kapłan polskich kresów, autor książek zawierających niezliczone wskazówki dla duchownych i świeckich dotyczące postaw i zachowań w momentach kryzysu i grozy. Kronikarz, który skrupulatnie spisywał dzieje konfliktu polsko-rosyjskiego na ziemiach wschodnich, więzień bolszewików, ich wróg zajadły i groźny, człowiek słowa żywego i gorącego serca. Niewiele o nim wiemy ponad to, co znaleźć można w laurkach, jakże ubogich, publikowanych w licznych kresowych wydawnictwach wspomnieniowych i portalach internetowych.
Z całą pewnością wiadomo, że był kapelanem Józefa Piłsudskiego, prezydentów: Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Zanim jednak stanął był u boku najważniejszych osób w państwie, przeszedł drogę długą i niełatwą. Pochodził z Podola, z guberni Mohylewskiej, seminarium duchowne ukończył w Żytomierzu, a pierwsze lata jego kapłańskiej posługi przypadły na czas głębokich prześladowań Kościoła Katolickiego na kresach. Ze względu na swoją stanowczą postawę wobec władz ksiądz Marian Tokarzewski był kilkakrotnie wydalany z parafii, gdzie pełnił posługę. Skazano go w końcu na pobyt w odosobnieniu, w klasztorze w Bracławiu, by wreszcie wydalić z granic diecezji łucko-żytomierskiej. Decyzją gubernatora kapłan zesłany został do Jarosławia, miasta położonego w sercu rdzennej Rosji.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Straż przednia

Straż przednia

Straż przednia (ze wspomnień i notatek)

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii