Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Zmieszam z węglem twoją krew Zrozumieć ukraiński wschód Ołeksandr Myched motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Zmieszam z węglem twoją krew Zrozumieć ukraiński wschód

Ołeksandr Myched

978-83-8191-778-0

Nowy

CZARNE

31 egz.

38,69 zł

56,90 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor Ołeksandr Myched
Rok wydania 2023
Ilość stron 464
Szerokość (mm) 125
Wysokość (mm) 195
Grzbiet (mm) 35
Wymiary 125 x 195 x 35 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Data premiery 2023-10-25
Wydawca CZARNE

Zmieszam z węglem twoją krew nie jest opowieścią o wojnie. Ołeksandr Myched opisuje swoje podróże na wschód Ukrainy, zanim doszło do rosyjskiej inwazji: do dumnego, niejednorodnego, barwnego regionu, który nie ogranicza się tylko do Donieckiego Zagłębia Węglowego. Przełamuje stereotyp, zgodnie z którym „Donbas” oznacza węgiel: kopalnie, hałdy i dymiące kominy; teren zamieszkany przez robotników i ludzi bez określonej tożsamości.

Myched rozmawia ze zwykłymi mieszkańcami, z górnikami, ale też artystami i intelektualistami: osobami, które nasiąkły tutejszym doświadczeniem i bólem. Niektórzy z jego rozmówców nalegają, by w ogóle nie używać nazwy „Donbas”, bo została narzucona dla opisu tutejszych kombinatów przemysłowych. Wraca do wybranych miast: Bachmutu, Pokrowska, Konstantynówki, Siewierodoniecka, Dobropola, Lisiczańska. Dziś znamy je głównie jako miejsca bitew. Część z nich, jak Bachmut, już nie istnieje.

Wydana w 2020 roku książka stanowi imponujący wielogłos o przeszłości i teraźniejszości tego regionu. Dziś czytamy ją jako opowieść o straconej historii, ludziach i miastach, ale także zapis nieskończonej miłości do Ukrainy.

„To książka o regionie, który wciąż jest tajemniczy i nie do końca zrozumiały. Ukraiński Donbas – ziemia zagubiona w czasie i przestrzeni, między historią a polityką, wojną a odbudową – odsłania się w tej książce niespodziewanie i boleśnie. Zebrane tu głosy i postaci, miasta i krajobrazy pokazują ukraiński wschód jako miejsce wypełnione nie tylko cierpieniami, stereotypami i przemilczeniami, ale także wiarą, siłą i nadzieją.” Serhij Żadan

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Zmieszam z węglem twoją krew Zrozumieć ukraiński wschód

Zmieszam z węglem twoją krew Zrozumieć ukraiński wschód

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii