Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Los Angeles Miasto-państwo w siedmiu lekcjach Rosecrans Baldwin motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Los Angeles Miasto-państwo w siedmiu lekcjach

BALDWIN ROSECRANS

978-83-8191-545-8

Nowy

CZARNE

13 egz.

Los Angeles to znakomity reportaż o przestrzeni kontrastów, gdzie sąsiadują ze sobą centra ubóstwa i zamożne zamknięte osiedla, bezdomni i celebryci, apokaliptyczne pogorzeliska i bajeczne plaże, przeludnienie i samotność. Dzięki siedmiu lekcjom Baldwina możemy choć trochę zrozumieć miasto, które każdego dnia wymyśla siebie na nowo.

Więcej szczegółów

33,93 zł

49,90 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor BALDWIN ROSECRANS
Rok wydania 2022
Ilość stron 264
Szerokość (mm) 140
Wysokość (mm) 222
Grzbiet (mm) 24
Wymiary 140 x 222 x 24 mm
Oprawa twarda
Wydawca CZARNE

„LA w ogóle nie jest jak miasto, za bardzo się rozciąga” – mówi jedna z rozmówczyń Baldwina. Bo jak nazwać największy amerykański organizm polityczny niebędący stanem? Los Angeles to liczące osiemdziesiąt osiem miast „państwo narodowe” zamieszkiwane przez około jedenastu milionów ludzi mówiących w niemal dwustu językach. Czy LA można w ogóle zdefiniować?

Rosecrans Baldwin przez kilka lat pracował nad książką, w której stara się odpowiedzieć na pytanie urbanisty Douglasa Suismana: „Czy miasto może być miastem, wcale nim nie będąc?”. Odnosząc się zarówno do literatury, jak i własnych obserwacji i rozmów, rozwija koncepcję Los Angeles jako miasta-państwa, zestawiając Miasto Aniołów z antycznymi megalopolis.

Los Angeles to także znakomity reportaż o przestrzeni kontrastów, gdzie sąsiadują ze sobą centra ubóstwa i zamożne zamknięte osiedla, bezdomni i celebryci, apokaliptyczne pogorzeliska i bajeczne plaże, przeludnienie i samotność. Dzięki siedmiu lekcjom Baldwina możemy choć trochę zrozumieć miasto, które każdego dnia wymyśla siebie na nowo.

Porzućcie wszelką nadzieję wszyscy, którzy otwieracie książkę Baldwina – nadzieję na to, że przeczytacie o miejscu, które, jak wam się wydaje, już trochę znacie i rozumiecie. Nie znacie i nie rozumiecie. Bo nie znają go i nie rozumieją nawet ci, którzy tam mieszkają – to wysiłek przypominający próbę uchwycenia chmury. Autor go jednak podejmuje i za pomocą gęstej frazy oraz bogactwa kulturowych odniesień stara się nakreślić portret Los Angeles, tego „nienawistnego, neonowego mirażu”, miejsca mgławicy, którego krawędzie są nieostre i poszarpane. Czy mu się udaje? Cała przyjemność tkwi tutaj w poszukiwaniu.
Magda Działoszyńska-Kossow

Nie sposób napisać o Los Angeles książki totalnej. Rosecrans Baldwin nawet nie próbuje. I właśnie dzięki temu stworzył tak świetną opowieść o tym mieście.
Alexandra Jacobs, „The New York Times Book Review”

W tej czułej i wnikliwej książce […] Baldwin nie stara się wypracować jakiejś spójnej teorii na temat Los Angeles […]. Jak więc autorowi udaje się uchwycić charakter tego nader złożonego miasta-państwa? Jako wytrwały i wnikliwy obserwator Baldwin wydobywa niewidzialne LA spod pokładów mitologii, popkultury i medialnych klisz.
Marc Weingarten, „The Wall Street Journal”

To książka przełamująca granice gatunkowe, łącząca reportaż z osobistymi wspomnieniami, która doczekała się pochwał jako jedna z najlepszych propozycji o tym mieście. Autor stworzył opowieść pełną zachwytu nad tajemnicą Los Angeles.
Geoffrey Gagnon, „GQ”

Baldwinowi udaje się zdefiniować, a może wręcz zredefiniować Los Angeles, miasto najbardziej wymykające się jednoznacznym określeniom. Czyni to dzięki świeżej perspektywie i wielkiej dociekliwości.
Alissa Walker, „Vulture”

Mamy do czynienia ze śmiałym i nowatorskim odkryciem Miasta Aniołów jako „wielkiego amerykańskiego miasta-państwa”. Baldwin proponuje nam wielogłos – splot historii, rozmów i własnych refleksji – tworzący niezwykły, patchworkowy portret Los Angeles.
„Alta Magazine”

Oto fascynująca, pełna zaskakujących faktów i anegdot, poparta gruntowną dokumentacją i drobiazgowo opracowana kronika powstania Los Angeles.
„Booklist”

Wnikliwa i oryginalna analiza współczesnego Los Angeles. Ta wielowątkowa opowieść ukazuje nam to miasto jako „pulsującą mozaikę ludzkiego potencjału” niepodobną do żadnego innego miejsca na świecie.
„Publishers Weekly”

Książka Rosecransa Baldwina to wyjątkowe dzieło, które rozumie […] Los Angeles i jego złożoną historię. Właśnie takiej, pieczołowicie opowiedzianej i wielowymiarowej historii współczesnej potrzebuje to miasto.
Jeff Weiss, redaktor naczelny „The LAnd Magazine”

Autor ukazuje Los Angeles jako miejsce […] nieskończonych możliwości, gdzie każdy musi stworzyć własną opowieść […] w tłumie zmierzającym do tego samego celu. Status outsidera pomaga Baldwinowi kwestionować, akceptować lub odrzucać styl, w jakim w XXI wieku żyje się w Los Angeles.
Jonathan Bell, „Wallpaper*”

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Los Angeles Miasto-państwo w siedmiu lekcjach

Los Angeles Miasto-państwo w siedmiu lekcjach

Los Angeles to znakomity reportaż o przestrzeni kontrastów, gdzie sąsiadują ze sobą centra ubóstwa i zamożne zamknięte osiedla, bezdomni i celebryci, apokaliptyczne pogorzeliska i bajeczne plaże, przeludnienie i samotność. Dzięki siedmiu lekcjom Baldwina możemy choć trochę zrozumieć miasto, które każdego dnia wymyśla siebie na nowo.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii