Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Ja łebków nie dawałem Jakub Szymczak motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Ja łebków nie dawałem

SZYMCZAK JAKUB

978-83-8191-524-3

Nowy

CZARNE

21 egz.

Procesy przed Żydowskim Sądem Społecznym

Więcej szczegółów

33,93 zł

49,90 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor SZYMCZAK JAKUB
Rok wydania 2022
Ilość stron 336
Szerokość (mm) 140
Wysokość (mm) 222
Grzbiet (mm) 29
Wymiary 140 x 222 x 29 mm
Oprawa twarda
Wydawca CZARNE

II wojnę światową przetrwało w Polsce ledwie kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Wszyscy przeżyli niewyobrażalny koszmar, a ich drogi ku ocaleniu były różne. Uldze wyzwolenia towarzyszyła silna potrzeba rozliczeń i wymierzenia sprawiedliwości. Zaraz po zakończeniu wojny rozpoczął działalność Sąd Społeczny przy Centralnym Komitecie Żydów w Polsce. Odbywały się przed nim procesy oskarżonych o kolaborację i działanie na szkodę narodu żydowskiego. Był to sąd niezwykły – nie mógł skazać na więzienie ani grzywnę, mógł potępić, wydalić ze społeczności żydowskiej. Wyroki nie dotyczyły przestępstw, lecz spraw zasadniczych, dobra i zła, granicy walki o przetrwanie. Dlatego dla niektórych były druzgoczące.

Jakub Szymczak odtwarza procesy Szapsela Rotholca, słynnego boksera i policjanta w getcie w Warszawie, Wiery Gran, uwielbianej śpiewaczki, która występowała w getcie, oraz Michała Weicherta, cenionego reżysera teatralnego, a w trakcie wojny działacza powołanej za przyzwoleniem okupantów Żydowskiej Samopomocy Społecznej, i innych. Interesują go nie tylko fakty, lecz przede wszystkim ludzkie postawy wobec Zagłady. Bo wszyscy jego bohaterowie, bez względu na to, jak zostali osądzeni przed współczesnych, swoje najtrudniejsze decyzje podejmowali w sytuacji ekstremalnej.

Przed Żydowskim Sądem Społecznym stają Żydzi oskarżeni o zdradę narodu i kolaborację podczas okupacji niemieckiej. Ale jak oceniać ludzi, którzy działali na progu śmierci? Co za fascynujący temat! Książka Szymczaka do końca trzyma w napięciu i nie daje nam jednej odpowiedzi.
Anna Bikont

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Ja łebków nie dawałem

Ja łebków nie dawałem

Procesy przed Żydowskim Sądem Społecznym

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii