Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Miami 1980 Rok niebezpiecznych dni Nicholas Griffin motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Miami 1980

GRIFFIN NICHOLAS

978-83-8191-428-4

Nowy

CZARNE

14 egz.

Rok niebezpiecznych dni

Miami. Odcisk na palcu Florydy, latarnia morska dla ofiar kubańskiego ucisku, nieatrakcyjny skrawek Ameryki. Jak to możliwe, że z miasta skazanego na porażkę stało się jednym z najważniejszych punktów na mapie USA i bramą łączącą uporządkowaną Północ z pogardzanym Południem?

Więcej szczegółów

34,93 zł

49,90 zł

-30%

Autor GRIFFIN NICHOLAS
Rok wydania 2022
Ilość stron 328
Szerokość (mm) 140
Wysokość (mm) 223
Grzbiet (mm) 28
Wymiary 140 x 223 x 28 mm
Oprawa twarda
Wydawca CZARNE

Choć problemy wzbierały już w latach siedemdziesiątych, to właśnie w 1980 roku przez miasto przetoczyła się ich kulminacyjna fala. Napływ tysięcy imigrantów z Kuby, kolumbijscy narcos przemycający przez Miami tony kokainy, oszuści piorący miliony dolarów, zbuntowani czarni rozgoryczeni ubóstwem i nieustającą agresją policji. Lokalne skandale, zamieszki rasowe i kryzys migracyjny – w ciągu jednego roku Miami przeżyło upokarzający upadek, z którego musiało się podnieść bez pomocy z zewnątrz. Koniec 1980 roku przyniósł jednak nadzieję. Trudne doświadczenia ostatnich dwunastu miesięcy zmusiły wszystkie departamenty policji oraz włodarzy miasta do wprowadzenia gruntownych zmian, a zmęczonych przemocą mieszkańców – do integracji. I to właśnie z traumy 1980 roku narodziło się współczesne Miami.

Nicholas Griffin przez siedem lat pracował nad materiałem dotyczącym tego roku, kiedy ulicami Miami rządziły chaos i bezprawie. Jego książka to skrupulatna i doskonale udokumentowana kronika burzliwego przełomu w historii miasta i hołd złożony tym, którzy zrobili wszystko, by rok niebezpiecznych dni już nigdy się nie powtórzył.

To nie jest książka tylko o Miami. To próbka tego, co rozsadza Stany od środka. Griffin pisze o zamieszkach na tle rasowym, brutalności policji wobec czarnych i wykańczającym kraj biznesie narkotykowym. Wszystko doprawione opisem burzliwych wydarzeń, którymi Ameryka żyła w 1980 roku: czytamy o przegranej Jimmy’ego Cartera w walce o reelekcję, rekordowej inflacji i szaleńczej polityce Fidela Castro wysyłającego ku wybrzeżom Florydy tysiące uchodźców. To fascynująca i wielowątkowa lektura.
Marta Zdzieborska

Nie ma ani jednej nieciekawej strony w tej książce. Grffin doskonale opisuje zepsucie i intrygi trawiące południową Florydę w latach 80. XX wieku. […] Czytając ten jakże aktualny i przenikliwy reportaż, trudno nie myśleć o tym, jak to, o czym pisze, ma się do dzisiejszej sytuacji, gdy problemy związane z imigracją czy rasizmem tylko narastają.
„The New York Times Book Review”

Napisana z filmowym rozmachem, wciągająca opowieść Nicholasa Griffina o fatalnym dla Miami roku 1980 udowadnia, że co nie zabije naszych miast, to je wzmocni. Opisane wydarzenia w zaskakujący sposób pomogły Miami stać się tym, czym jest dzisiaj: dynamicznym miastem wielu narodowości.
Gary Krist

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Miami 1980

Miami 1980

Rok niebezpiecznych dni

Miami. Odcisk na palcu Florydy, latarnia morska dla ofiar kubańskiego ucisku, nieatrakcyjny skrawek Ameryki. Jak to możliwe, że z miasta skazanego na porażkę stało się jednym z najważniejszych punktów na mapie USA i bramą łączącą uporządkowaną Północ z pogardzanym Południem?

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii