Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Szuga Krajobraz po imperium Zobacz większe

Szuga Krajobraz po imperium

MORAWIECKI JĘDRZEJ

978-83-07-03526-0

Nowy

CZYTELNIK

15 egz.

Szuga. Krajobraz po imperium Jędrzeja Morawieckiego to książka o współczesnej Rosji, która zawróciła z drogi ku demokracji, oraz o konflikcie zbrojnym w Donbasie, który poprzedził trwającą obecnie agresję wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Więcej szczegółów

33,93 zł

49,90 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor MORAWIECKI JĘDRZEJ
Rok wydania 2022
Ilość stron 280
Szerokość (mm) 135
Wysokość (mm) 206
Grzbiet (mm) 17
Wymiary 135 x 206 x 17 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Wydawca CZYTELNIK

Słowo szuga znaczy śryż, breja, lód zmieszany z wodą i pośniegowym błotem. Pojawienie się jej na drogach i rzekach zapowiada odwilż, wiosnę, nadejście nowego. Jakiej odnowy doświadczyła Rosja po rozpadzie Związku Radzieckiego? W Szudze Jędrzej Morawiecki przekonuje, że początkowe wolnościowe przemiany, zarówno polityczne, jak i społeczne, ostatecznie nie przyniosły ani państwu, ani jego obywatelom pozytywnych trwałych zmian. Rosja ostatniej dekady to rozkwit nacjonalizmów, radykalizacja postaw, represje wobec niepokornych. Bohaterowie książki szukają kryjówek albo uciekają, trafiając do klinik psychiatrycznych, obozów dla uchodźców, wreszcie do strefy działań wojennych.

Autor, od lat podróżujący w najdalsze zakątki Rosji, odkrył inny kraj niż dotychczas opisywany w polskich reportażach lub artykułach prasowych. W Szudze obnażył egzotyzujące i zaczarowujące sposoby kreowania jej obrazu. Przeprowadził też bolesny rozrachunek ze swoim osobistym stosunkiem do Rosji.

Szuga jest bogatą mozaiką reportaży i opowieści z syberyjskiego Tomska oraz poruszających relacji mieszkańców Donbasu po rosyjskiej agresji na ich region.


Jędrzej Morawiecki (ur. 1977) – reporter, publicysta, literaturoznawca i socjolog, doktor habilitowany nauk o kulturze i religii, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Napisał kilkanaście książek reportażowych i naukowych, w tym: Łuskanie światła: reportaże rosyjskie, Syberyjska sekta wissarionowców jako fenomen społeczno-religijny, Mały człowiek: o współczesnym reportażu w Rosji, Innego piekła nie ma: rozmowy o religii, Cztery zachodnie staruchy: reportaż o duchach i szamanach. Został laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody im. Beaty Pawlak za współautorstwo książki Krasnojarsk Zero (2012).

Przez dekadę był związany z „Tygodnikiem Powszechnym”. Publikował też w „Polityce”, „National Geographic”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” i „Nowej Europie Wschodniej”. Współpracował z Polskim Radiem, Sekcją Polską BBC i agencją Reuters. Jest współzałożycielem grupy Dziennikarze Wędrowni.

http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/117409/Jedrzej-Morawiecki-Putin-juz-wie-ze-nie-bedzie-na-salonach-Nie-ma-biegu-wstecznego-WYWIAD

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Szuga Krajobraz po imperium

Szuga Krajobraz po imperium

Szuga. Krajobraz po imperium Jędrzeja Morawieckiego to książka o współczesnej Rosji, która zawróciła z drogi ku demokracji, oraz o konflikcie zbrojnym w Donbasie, który poprzedził trwającą obecnie agresję wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii