DEMART Atlas geograficzny Liceum i technikum praca zbiorowa - motyleksiazkowe.pl
Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Atlas geograficzny Liceum i technikum

praca zbiorowa

978-83-7912-619-4

Nowy

DEMART

44 egz.

37,33 zł

54,90 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor praca zbiorowa
Rok wydania 2024
Ilość stron 232
Szerokość (mm) 200
Wysokość (mm) 290
Grzbiet (mm) 12
Oprawa miękka
Wydawca Demart
Wydawca DEMART

Atlas geograficzny. Liceum i technikum jest przewidziany do pełnego cyklu nauczania w szkołach ponadpodstawowych zarówno w zakresie podstawowym, jak i rozszerzonym  według nowej, obowiązującej od 2019 roku, podstawy programowej.

Zawiera poradnik kartograficzny, który ma wprowadzić uczniów w świat map i pokazać im, że zawierają one wiele informacji, które w formie opisowej są znacznie trudniej przyswajalne, że można na podstawie map wysnuć wiele wniosków, zwłaszcza w odniesieniu do rozmieszczenia i zmienności obiektów i zjawisk, wreszcie, że korzystanie z map nie jest trudne i daje wiele satysfakcji. Oprócz wyjaśnień pojęć i zasad tworzenia i korzystania z map zawiera przykładowe zadania z rozwiązaniami.

W atlasie znajduje się wiele map i przedstawień obrazujących nowe trendy i procesy zarówno w skali świata, jak i poszczególnych kontynentów i Polski. Przykładowo na świecie pokazano: wydatki na badania i rozwój oraz lokalizację największych technopolii i znaczenie przemysłu zaawansowanych technologii; udział źródeł odnawialnych w produkcji energii; znaczenie rolnictwa ekologicznego i upraw GMO; skutki ocieplania się klimatu. Z kolei, w Polsce, trend ocieplania się klimatu ujęto przez przedstawienie zmian długości okresu wegetacyjnego oraz średnich miesięcznych temperatury powietrza (na podstawie średnich wieloletnich), a zmiany w krajowym rolnictwie zasygnalizowano poprzez wykorzystanie środków unijnych.

Przykładem problemów regionalnych w środowisku naturalnym są mapy wielkich hydroelektrowni Zapory Trzech Przełomów (Chiny – rzeka Jangcy) oraz Gibe III (Etiopia – rzeka Omo; wpływ na odległe jezioro Turkana), a problemów społecznych jest kryzys migracyjny w Europie i tragiczna sytuacja ludności Afryki. Mapy gospodarcze kontynentów ujęto w sposób analityczny. Osobno pokazano tradycyjne surowcowe okręgi przemysłowe i górnictwo, osobno wielkie ośrodki przemysłu przetwórczego w tym wysokich technologii, osobno energetykę i transport rurociągowy wraz z podmorskimi światłowodami odpowiadającymi za globalny Internet, osobno usługi o ponadlokalnym znaczeniu (w tym turystykę) wreszcie osobno rolnictwo. Wiele miejsca poświęcono zmianom i zagrożeniom środowiska naturalnego oraz jego ochronie, w skali globalnej i regionalnej, w tym w Polsce. Dodano też przedstawienie gwiazdozbiorów i bardzo potrzebne: mapę gleb świata oraz ustroje rzeczne. Atlas zawiera wiele nowych map, wcześniej nie publikowanych ani w atlasach Demart, ani w żadnych innych atlasach szkolnych i przeznaczonych do ogólnego użytku. Znajdują się tu m.in. mapy przedstawiające bieżące wydarzenia: pandemię COVID-19, wojnę w Ukrainie i związane z nią migracje. Na pewno będzie to bardzo wartościowa pomoc w całym cyklu nauczania dla uczniów, a zwłaszcza dla maturzystów wybierających geografię, jako przedmiot dodatkowy na egzaminie dojrzałości.

Produkty z tej samej kategorii