Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Kłopotliwe dziedzictwo? Architektura Trzeciej Rzeszy w Polsce Zobacz większe

Kłopotliwe dziedzictwo? Architektura Trzeciej Rzeszy w Polsce

RED. KOMAR ŻANNA, PURCHLA JACEK

9788366419162

Nowy

MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY

2 egz.

Dziedzictwo bywa kłopotliwe, o czym zaświadczają najlepiej były obóz koncentracyjny Auschwitz czy Pałac Kultury i Nauki. Największy jednak kłopot mamy z tym, co pozostawiła w naszym kraju Trzecia Rzesza.

Więcej szczegółów

53,72 zł

79,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Ostatnie egzemplarze!

Autor RED. KOMAR ŻANNA, PURCHLA JACEK
Rok wydania 2020
Ilość stron 384
Wymiary 170 x 295 mm
Oprawa twarda
Wydawca MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY

Dziedzictwo bywa kłopotliwe, o czym zaświadczają najlepiej były obóz koncentracyjny Auschwitz czy Pałac Kultury i Nauki. Największy jednak kłopot mamy z tym, co pozostawiła w naszym kraju Trzecia Rzesza. Jak złożona jest to kwestia, pokazuje najnowsza książka Międzynarodowego Centrum Kultury. I dostarcza najpełniejszego jak dotąd, nierzadko zaskakującego przeglądu tych „źle urodzonych” budowli.

W tomie „Kłopotliwe dziedzictwo? Architektura Trzeciej Rzeszy w Polsce” autorzy rekonstruują „plany nowej niemieckiej Europy”, którą architekci wdrażali od 1933 roku w samej Rzeszy, z czego część po wojnie znalazła się w polskich granicach, oraz na terenach podbitych w 1939 roku. Opisują hitlerowską architekturę zarówno w dużych miastach: Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie bądź Wrocławiu, jak i w regionach: na Mazowszu, Mazurach, Pomorzu, Śląsku, w Wielkopolsce. Pokazują całe osiedla, samowystarczalne miasteczka budowane dla osadników niemieckich w czasie wojny, stadiony i obiekty sportowe, pałace, szpitale, hotele, kasyna dla oficerów i budynki administracyjne. Zmiany architektoniczne dotknęły nie tylko obiektów użyteczności publicznej, ale też miejsc symbolicznych – jak krakowski Rynek albo Wawel, przebudowywany na potrzeby siedziby nowego gubernatora Hansa Franka, bo w koncepcji okupanta Kraków miał stać się „starym niemieckim miastem” – „Urdeutsche Stadt Krakau”.

Produkty z tej samej kategorii