Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Cuda na fasadach część 2 Detale szczecińskich budynków Zobacz większe

Cuda na fasadach część 2 Detale szczecińskich budynków

Rembas Michał

978-83946662-1-7

Nowy

BRATEK

23 egz.

O tym, że warto spojrzeć w górę, po raz kolejny przypomina mieszkańcom Szczecina  Michał Rembas – dziennikarz, historyk, przewodnik.

Więcej szczegółów

23,80 zł

35,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor Rembas Michał
Ilość stron 132
Wymiary 240 x 215 mm, okładka miękka
Oprawa miękka
Wydawca BRATEK

O tym, że warto spojrzeć w górę, po raz kolejny przypomina mieszkańcom Szczecina  Michał Rembas – dziennikarz, historyk, przewodnik.  Druga książka o detalach zdobiących szczecińskie kamienice i domy ukazała się w grudniu 2016. Od poprzednie różni się nieco większym formatem, co zdecydowanie wyszło na korzyść zdjęciom. Autor zdecydował się również na dodanie całostronicowych mapek, na których zaznaczone są miejsca, gdzie znajdują się opisywane detale. W poprzedniej części „Cudów na fasadach”, zdjęcia podzielone zostały tematycznie /Bogowie, bestie i stwory, ludzie, rośliny, zwierzęta../ teraz wędrujemy z autorem przez dzielnice Szczecina. Trasę zwiedzania wyznaczają punkty na mapkach poszczególnych rejonów miasta. Dodatkową atrakcją są również zdjęcia /współczesne lub archiwalne/, które dopełniają opis konkretnego detalu. Dzięki nim możemy porównać i ocenić jak wiernie autor zdobienia oddał ówczesną rzeczywistość.
Zdecydowana większość detali pochodzi z końca XIX wieku. Sztukaterie, kariatydy, hermy i rzeźby z tamtych lat, miały nie tylko zdobić. Bardzo często informowały o funkcji jaką pełnił dany budynek lub o zainteresowaniach właściciela kamienicy.
Bogactwo i różnorodność elementów wciąż zachwyca i zdumiewa. Michał Rembas i tym razem stara się wyjaśnić ich znaczenie, często korzystając z wiedzy fachowców. Zdobienia wiele mówią o historii naszego miasta. Przetrwały trudne, wojenne lata.. Wiele z nich odnowiono, lecz wciąż są takie, których los wydaje się przesądzony.. Przetrwają być może tylko na kartach tej książki…
W albumie czytelnik spotka m.in. wąsate stwory, płaskorzeźby uczniów zdobiące portal jednej ze szkół, znaki masońskie, tancerki, młode dziewczyny, robotników, bogów i boginie. Jedna z nich, Bogini Ceres trzyma w dłoniach lokomotywę! Takich ciekawostek w książce jest znacznie więcej. Na jednym z XIX – wiecznych budynków przy Alei Niepodległości pręży dumnie kobiecy biust, gryf z monogramem!  A bacznie przyglądając się fasadom budynków przy ul. Królowej Korony Polskiej, mamy szansę dostrzec smoka!
Druga część „Cudów na fasadach” Michała Rembasa to kolejna porcja ciekawych zdjęć i informacji, które zachęcają do tego by z innej perspektywy spojrzeć na Szczecin. Oba albumy to świetny materiał, który może zainspirować do rozmów o historii naszego miasta, wypraw i poszukiwań kolejnych cudów… Cuda są bowiem całkiem blisko! Warto tylko spojrzeć w górę!
Pierwszy album Michała Rembasa  oceniło w 2015 roku jury XXIV Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej, przyznając mu II nagrodę w kategorii  „Albumy krajoznawcze”.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Cuda na fasadach część 2 Detale szczecińskich budynków

Cuda na fasadach część 2 Detale szczecińskich budynków

O tym, że warto spojrzeć w górę, po raz kolejny przypomina mieszkańcom Szczecina  Michał Rembas – dziennikarz, historyk, przewodnik.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii