Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. | Zamknij |
Wydawcy
W niniejszej książce skupiono się na ustaleniu roli polskich organizacji pozarządowych (NGO) we wspieraniu rozwoju bardziej pluralistycznych i niezależnych mediów na Ukrainie w ramach pomocy demokratyzacyjnej przekazywanej przez Polskę innym państwom.
Studia interdyscyplinarne
Polityka drogi okrężnej jako strategia sensu w chińskim obszarze kulturowym z perspektywy hermeneutyki wielojęzykowości.Politics of detour as a strategy of meaning in Chinese cultural area from the perspective of hermeneutics of multilinguisticality
Kultura Pracy Przedstawione w niniejszej pracy analizy i interpretacje ukazują różne wymiary społecznego postrzegania służby domowej. W odwołaniu do wybranych przypadków, indywidualnych losów czy zagadnień, opisują jej miejsce i rolę w społeczeństwie, przybliżając czytelnikowi wieloaspektowe relacje istniejące na linii służba domowa a pracodawcy, czy szerzej, społeczeństwo i państwo. (Fragment)
Industrializacja i budownictwo mieszkaniowe w latach 1950-1980 w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku
253 rok po Chr. w świetle źródeł numizmatycznych
Studia w stulecie powstania poznańskiej szkoły historii gospodarczej
Praca zbiorowa pod redakcją Agnieszki Gajewskiej i Macieja Michalskiego analizuje problematykę dziewictwa od starożytności po czasy współczesne z perspektywy interdyscyplinarnej.
Hiszpański system prasowy w latach 1975-2005
Monografia Jędrzeja Paszkiewicza jest poświęcona polityce zagranicznej Grecji i jej roli w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego na Bałkanach w okresie międzywojennym.
Casus kongregacji pachomiańskiej pierwszych pokoleń (Labarum X)
Ujęcie metodologiczne z przykładami zastosowań.
Teksty zebrane w niniejszym tomie starają się realizować przedstawione powyżej założenia i prezentują rozległe spektrum badań nad procesem integracji naszego kontynentu.
Bezpieczeństwo jest jednym z zagadnień współczesnych stosunków międzynarodowych w aspekcie teoretycznym i praktycznym. Bezpieczeństwo jest podstawową, egzystencjalną i fundamentalną wartością oraz potrzebą każdego człowieka.
Politologia przeżywa w Polsce, i nie tylko, szczególny okres rozwoju. Po latach, w których zakwestionowano jej sens i próbowano ją zastąpić przez tzw. „naukowy socjalizm” lub „komunizm”, po trudnych latach, w których koncentrowała się ona na przetrwaniu nawet za cenę znaczących ustępstw, nastąpił okres, w którym nauka o polityce może, przynajmniej formalnie, rozwijać się w sposób nieskrępowany.
Globalne spowolnienie gospodarcze, sytuacja społeczno-gospodarcza największych potęg świata oraz Unii Europejskiej, w tym w szczególności rozwoju Polski w aspekcie procesów integracyjnych skłania do szerokiej refleksji. W tym kontekście grupa badaczy i praktyków podjęła się przygotowania czternastu artykułów tworzących publikację o tytule Dylematy demokracji i gospodarki współczesnej Europy.
Współczesne rolnictwo wymaga określonej skali wytwórczości. Tylko wówczas można zapewnić producentom rolnym odpowiedni poziom dochodów.
Rynek pracy stanowi jedną z czterech zasadniczych płaszczyzn analizy ekonomicznej. Obok niego funkcjonuje rynek dóbr i usług, rynek kapitału i rynek pieniądza. Stan braku równowagi na rynku pracy, wyrażający się występowaniem zjawiska bezrobocia jest kategorią ekonomiczną, która zaczęła się kształtować wraz z rozwojem gospodarki rynkowej i kapitalistycznych stosunków produkcji.
Od momentu upowszechnienia się internetu, jest on uznawany za przestrzeń, w której swoich środków wyrazu poszukiwać mogą wszystkie grupy, także te wykluczone w realnej przestrzeni publicznej. (...)
Kino, polityka, interpretacja. Ruchy protestu we współczesnym świecie.
Samorząd terytorialny - wybory. Multikulturalizm. Transformacja ustrojowa.
Państwo i religia, dziennikarstwo, nauka, tabu, znaczenie i rozumienie w historii idei.
Praca przygotowana w Zakładzie Dziennikarstwa na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 2011-2013 pod redakcją prof. zw. dr hab. Bogumiły Kosmanowej.. Jest to 7 tom pracy zbiorowej “Media dawne i współczesne”. Praca ta składa się z 15 artykułów, które poświęcone są analizie mediów, prasy współczesnej i historycznej.
Publikacja ta stanowi tom 2 zbioru artykułów dedykowanych profesorowi Tadeuszowi Wallasowi z okazji Jego Jublileuszu.
Tradycja, teraźniejszość, perspektywy.
Referendum akcesyjne do Unii Europejskiej oraz wybory do Parlamentu Europejskiego w Szczecinie na tle Pomorza Zachodniego i ziemi lubuskiej w latach 2003-2014 : preferencje wyborcze mieszkańców regionów zachodniopomorskiego i lubuskiego.
Praca przygotowana w ramach programu badań podstawowych “Węzłowe problemy bezpieczeństwa międzynarodowego” (Plan C), w Zakładzie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Między centralizmem a lokalizmem.
Dynamika zmian w stosunkach międzynarodowych na Bliskim Wschodzie jest bardzo wysoka. Region ten z powodu cechującej go różnorodności, której źródeł upatrywać można w czynnikach religijnych, etnicznych, ideologicznych, ekonomicznych czy cywilizacyjnych, jest bardzo niestabilny.
Wśród polskich powstań wymienia się przede wszystkim kościuszkowskie, pięć wielkopolskich, listopadowe, krakowskie 1846 r., styczniowe, trzy śląskie oraz warszawskie. W odniesieniu do każdego stawia się pytanie: czy było potrzebne, czy wybuchło we właściwym momencie.
Etyka polityczna to w pewnym uproszczeniu system norm obowiązujących w polityce, natomiast często utożsamiana z nią moralność polityczna (czy to polityków, czy obywateli) to zachowania oceniane z punktu widzenia obowiązujących norm etyki politycznej. Zachowania te mogą być z normami etycznymi zgodne lub nie, ale o tym decyduje konkretny system etyczny.