Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. | Zamknij |
Wydawcy
Książki politologiczne, które proponujemy w naszej księgarni, to tytuły przeznaczone są zarówno dla specjalistów, jak i osób, które chcą rozszerzyć swoją wiedzę na temat nauk politycznych.
Monografia “Samorząd terytorialny na przykładzie miasta Konina” autorstwa Pawła Antkowiaka przedstawia zagadnienia związane z rozwojem samorządności w Polsce.
W końcu XX wieku, przynajmniej w Europie, totalitarne systemy polityczne przestały stanowić realne zagrożenie. „Wiosna ludów” przyniosła w latach 1989–1991 wolność i demokrację Polakom i innym społeczeństwom zamieszkującym na Wschód od „żelaznej kurtyny”.
Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie kolejnego etapu współpracy badawczej realizowanej wspólnie przez Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z Collegium Polonicum w Słubicach oraz Instytut Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego.
Rozwój samorządu terytorialnego jest jednym z kluczowych czynników, które przyczyniły się do demokratyzacji systemu politycznego w Polsce. Odwołanie się do idei samorządności należy uznać za jeden z fundamentów ustrojowych III Rzeczypospolitej.
Teoria i praktyka przywództwa politycznego na przykładzie bezpośrednich wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta
Współczesna Europa to kontynent pełen różnorodności o charakterze nie tylko politycznym, ale również społecznym czy etnicznym. Różnice te często są przyczyną powstawania wielorakich problemów czy konfliktów, dotyczących wielu dziedzin życia współczesnego człowieka. (…)
Jedną z cech tzw. demokratycznych mikropaństw europejskich (Andora, San Marino, Monako, Liechtenstein) jest ich pozostawanie poza strukturami Unii Europejskiej, co wyłączywszy Szwajcarię czyni je jedynymi państwami zachodnioeuropejskimi, które do tej organizacji nie przystąpiły.
Dwudziestoletni okres funkcjonowania władzy lokalnej, w tym samorządu terytorialnego jest doskonałą okazją by dokonać podsumowań i refleksji, jak również wskazać wady i niepowodzenia całego procesu decentralizacji władzy publicznej w Polsce. Taki cel przyświecał pomysłodawcom niniejszego projektu badawczego.
Pod hasłem interrex zwracamy uwagę na ewolucję roli pierwszej postaci w dziejach Kościoła polskiego w minionym tysiącleciu, od czasu utworzenia metropolii gnieźnieńskiej, aż po pierwsze lata XXI wieku.
Publikacja w języku angielskim.
Niniejsza praca powstała w ramach sfinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki projektu pt. „Podstawowa literatura przedmiotu a kształt współczesnej politologii. Political Science, Politische Wissenchaft i Politologija w ujęciu porównawczym”
Spośród wszystkich demokratycznych mikropaństw europejskich (Andora, Monako, Liechtenstein, San Marino) to pierwsze jest bez wątpienia najmniej znanym. O ile Monako kojarzyć się może czytelnikowi z Lazurowym Wybrzeżem, kasynem i wysokim statusem życia; San Marino ze statusem enklawy na terytorium Włoch, Liechtenstein ze statusem raju podatkowego.
Broń jądrowa od prawie siedmiu dekad towarzyszy ludzkości. Jak dotąd nie udało się poza sporadycznymi deklaracjami wyeliminować tej broni. Zrzucenie 6 sierpnia 1945 r. bomby uranowej o sile wybuchu 20 kiloton trotylu nad Hiroszimą było bezpośrednią przyczyną śmierci około 66 tys. osób i ran u 70 tys. W tych rachunkach nie uwzględnia się liczby zmarłych z powodu ran i choroby popromiennej.
Opowieści o rewolucji są dziś niezwykle potrzebne, bowiem tak samo jak rzetelna wiedza o polityce, historii i ideach, pośród szumu informacyjnego niezbędny staje się trening krytycznej wyobraźni. Dlatego echa przeszłych rewolucji i mobilizacji społecznych wciąż powinny mieć dla nas znaczenie.
Książka Stanisława Michalkiewicza poświęcona przemianom społeczno-politycznym A.D. 2020.Wiecznie trzeźwe spojrzenie znanego publicysty na wydarzenia ostatnich miesięcy może uzmysłowić czytelnikom, w jak poplątanej rzeczywistości żyjemy. A Michalkiewicz tłumaczy to prosto.
Książka stanowi przekrojową analizę procesu demontażu konstytucyjnego państwa prawa w Polsce po 2015 roku przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Zaletą książki jest wartka narracja i żwawy język. To pozycja obowiązkowa dla każdej osoby zainteresowanej współczesnymi przeobrażeniami demokracji i życia politycznego w Polsce, Europie, na świecie. I dla wszystkich konstytucyjnych patriotek i patriotów.
„Patriotyzm dla opornych” Kim Chun Ho, zbiór wierszy przetłumaczonych z języka północnokoreańskiego przez Siarhieja Pryłuckiego.
W ciągu ostatnich sześciu lat, do Europy trafiło ponad trzy miliony uchodźców, szukając schronienia i godnego życia.
“CHAMY I ŻYDY” - tytuł książki jest oczywiście nawiązaniem do bardzo głośnego w swoim czasie artykułu autorstwa Witolda Jedlickiego opublikowanego na łamach paryskiej „Kultury” w grudniu 1962 roku. Autor kilka miesięcy wcześniej „wybrał wolność” i wyjechał do Tel-Avivu.
Ekonomia nie musi być nudna, a rozważania o systemach politycznych nie muszą wymagać pomocy słownika wyrazów obcych. Wystarczy, że tymi tematami zajmą się rezolutni młodzi ludzie i już stają się one proste i zrozumiałe.
Książka jest zapisem serii rozmów z Tomaszem Sommerem, przeprowadzonych w czasie pandemii roku 2020 oraz transkrypcji wystąpień posła na Sejm RP.
Jeżeli naprawdę denerwuje Cię niesprawiedliwość społeczna, politycy, którzy zmieniają kraj, myśląc jedynie o swoich pieniądzach i interesie partyjnym czy publiczne naznaczanie kolejnych grup społecznych w imię zaspokojenia najgorszych instynktów ludzi czerpiących energię z nienawiści – ta książka jest dla Ciebie!
Wybrane aspekty ekumenicznej teologii politycznej
Konkretne sytuacje, przypadki poddane analizie można pojmować filozoficzne, po kantowsku jako Ding an sich, tj. Rzeczy same w sobie. Trzeba jednak mieć na względzie, że naukowcy zgłębiający problematykę bezpieczeństwa(...) rzadko odwołują się przy tego typu pracy do Kanta, Heideggera czy Husserla. Po prostu realizują procedurę badawczą, zbierają dane o faktach, zjawiskach i poddają je obróbce.
„Masoneria polska 2020. Na rozdrożu historii”, to kolejna książka Stanisława Krajskiego, w której pod lupę wziął masonerię i jej działania nie tylko na terenie Polski, ale i innych krajów świata.
Istotne źródło wiedzy o krajach Dalekiego Wschodu (...)
Praca podejmuje trudny i bardzo rozległy problem badaczy wymagający długich studiów interdyscyplinarnych oraz dużej dojrzałości naukowej.
Konferencje Monachijskie, postrzegane początkowo jako kameralne spotkania ekspertów zajmujących się polityką bezpieczeństwa, rodzaj familijnego spotkania państw NATO, stały się wydarzeniem porównywanym do wielkich konferencji międzynarodowych w Nowym Jorku, Wiedniu, Genewie, Helsinkach czy Davos.
Fragment wstępu: ..Kluczowe znaczenie dla ewolucji współczesnego systemu międzynarodowego ma bezprecedensowy wzrost roli wzajemnych relacji między Unią Europejską a Chińską Republiką Ludową, które zdecydowanie nasiliły się na początku XXI wieku...
Od zarania dziejów, ludzie, determinowani różnymi powodami, przemieszczali się. Zawsze jednak, określane, zwłaszcza przez historyków, „wędrówki ludów”, były poszukiwaniem przyjaznego terytorium, bądź też ucieczką przed wrogiem, przed głodem, przed różnego rodzaju klęskami. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich pokoleń była i jest konieczność ochrony życia.
Handel ludźmi jest zbrodnią godności i wolności człowieka. Jest poważnym przestępstwem rażąco naruszającym podstawowe prawa człowieka, którego istotą jest wykorzystanie osoby nawet za jego zgodą, przy użyciu konkretnych metod i środków.
Źródeł polskiego patriotyzmu, podobnie jak i innych patriotyzmów narodowych w Europie, poszukuje się dziś w wieku XIX, który przyniósł wielką falę ruchów narodowowyzwoleńczych i rozwój myśli narodowej w dziełach wielkich historiozofów, jak Georg Wilhelm Hegel, Johann G. Herder, czy Joachim Lelewel..
Identyfikacja problemu naukowego może mieć dla rozwoju danej dyscypliny naukowej większe znaczenie niż jego rozwiązanie, będące rezultatem opanowania, a następnie zręcznego posługiwania się odpowiednimi narzędziami informatycznymi, czy właściwie dobranym aparatem matematycznym.
"Dzisiaj bezpieczeństwo pojmowane jest w szerszym zakresie i nie obejmuje tylko kwestii militarnych, ale również kwestie polityczne, gospodarcze, techniczne, ekologiczne, społeczne oraz humanitarne."
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej i wejście naszego kraju w struktury Jednolitego Rynku Europejskiego umożliwia polskim przedsiębiorcom zdobywanie coraz to nowych rynków zbytu, jak również usposabia do bardziej innowacyjnego i skutecznego rozwoju. Niesie to jednak za sobą większą presję ze strony wzrastającej konkurencji, która wyraża się coraz bardziej w ostrej i bezwzględnej dzikiej walce.
Przedmiotem pracy jest pozycja kobiet w Parlamencie Europejskim oraz społeczne uwarunkowania ich uczestnictwa w polityce.
Założeniem badawczym jest ukazanie, czy groźba terroru nuklearnego stosowana była w polityce zagranicznej Iranu i Korei Północnej, jeżeli tak, w jaki sposób i jakie były jej konsekwencje.