Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Londyniszcze Zobacz większe

Londyniszcze

CAT-MACKIEWICZ STANISŁAW

978-83-242-3741-8

Nowy

UNIVERSITAS

5 egz.

Polityka angielska dlatego jest tak doskonała, że jest wyzuta z wszelkiej uczuciowości.

Więcej szczegółów

24,48 zł

36,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor CAT-MACKIEWICZ STANISŁAW
Rok wydania 2013
Ilość stron 176
Szerokość (mm) 130
Wysokość (mm) 196
Grzbiet (mm) 14
Wymiary 130 x 196 x 14 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Wydawca UNIVERSITAS

 ...my, Polacy, pisujemy noty dyplomatyczne i zajmujemy stanowiska w polityce międzynarodowej z tomikiem Mickiewicza lub Słowackiego jako podręcznikiem orientacyjnym. To my, Polacy, nie myślimy politycznie, lecz głośno lub cicho deklamujemy politycznie. Polityka angielska dlatego jest tak doskonała, że jest wyzuta z wszelkiej uczuciowości.
Stanisław Cat-Mackiewicz
 
Trudność z prawidłowym odbiorem tej książki, a zarazem intencji autora, polega na tym, że Mackiewicz krytykuje politykę brytyjską wystawiając jej całkiem dobre świadectwo. Z jego rozprawy wynika, że była wolna od rojeń, pragmatyczna, zawsze uzgodniona z rzeczywistością i na ogół skuteczna. A zatem daleko różna od tej, którą zwykła prowadzić Polska.
Cóż więc począć? Uznać Londyniszcze za efekt nieposkromionej pasji, która przyniosła rezultat różny od zamierzonego? Wydaje się, że tak mogło być, co nie jest równoznaczne z dyskwalifikacją.  Pamflet Mackiewicza jest lekcją myślenia o polityce. Warto wziąć w niej udział.
prof. Rafał Habielski

Stanisław Mackiewicz (1896-1966), publicysta, pisarz, polityk, z wykształcenia prawnik. W okresie I wojny światowej członek Zetu i POW, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Redaktor naczelny wileńskiego dziennika "Słowo" (1922-1939), działacz grupy wileńskich konserwatystów, poseł na sejm z ramienia BBWR (1928-1935).
Monarchista, piłsudczyk, czołowy zwolennik porozumienia polsko- niemieckiego w latach 30. Więziony w Berezie Kartuskiej (1939). Po 17 września 1939 na emigracji. Członek Rady Narodowej na uchodźstwie (1940-1950), przeciwnik polityczny gen. Władysława Sikorskiego, redaktor pisma "Lwów i Wilno" (1946-1950), premier rządu emigracyjnego (1954-1955). Po powrocie do kraju (1956) zajął się przede wszystkim działalnością pisarską. Był autorem licznych, pełnych oryginalnych sądów i polemicznej, historyczno-politycznej i literackiej. Zmarł w Warszawie.
Pseudonim "Cat" zaczerpnął z opowiadania Rudyarda Kiplinga o kocie, który chodził własnymi ścieżkami.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Londyniszcze

Londyniszcze

Polityka angielska dlatego jest tak doskonała, że jest wyzuta z wszelkiej uczuciowości.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii