Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Traktat o sztuce dobrego umierania Jakub z Paradyża motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Traktat o sztuce dobrego umierania

JAKUB Z PARADYŻA

978-83-233-5067-5

Nowy

WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO

5 egz.

Przełożył i opracował: Maciej Włodarski

Więcej szczegółów

30,87 zł

44,10 zł

-30%

Autor JAKUB Z PARADYŻA
Rok wydania 2022
Ilość stron 232
Szerokość (mm) 165
Wysokość (mm) 242
Grzbiet (mm) 18
Wymiary 165 x 242 x 18 mm
Oprawa twarda
Wydawca WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO

Jakub z Paradyża (ok. 1380–1464) był jednym z najwybitniejszych teologów moralistów późnego średniowiecza. Z dziedziną teologii pastoralnej, połączonej z teologią mistyczną, związany jest jego traktat De arte bene moriendi, omawiający zarówno sztukę dobrego życia, jak i łączącą się z nią sztukę umierania. Traktat ten powstał w Erfurcie około 1450 roku, a jego wydania inkunabułowe pojawiły się u schyłku XV wieku w Lipsku (ok. 1492, 1495). Dotąd nie było polskiego przekładu tego dzieła. Publikowane tutaj tłumaczenie oparto na lipskiej edycji z około 1492 roku.
Przekład został poprzedzony wstępem, w którym przypomniano życie i dzieło Jakuba z Paradyża, przedstawiono informacje o kształtowaniu się i rozwoju traktatów dotyczących „dobrego umierania”, a wreszcie scharakteryzowano De arte bene moriendi Jakuba, przeanalizowano treść i wykorzystanie źródeł (Biblia, tradycje patrystyczna i monastyczna), omówiono styl i zastosowane środki retoryczne. Pozwala to stwierdzić, że wspomniany traktat jest dziełem oryginalnym, wyróżniającym się powiązaniem „sztuki dobrej śmierci” ze „sztuką dobrego życia”, zachętą do życia ascetycznego i rezygnacji ze „światowych rozkoszy” oraz zaszczytów, zwróceniem się ku teologii mistycznej.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Traktat o sztuce dobrego umierania

Traktat o sztuce dobrego umierania

Przełożył i opracował: Maciej Włodarski

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii