Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Kobieca dusza czułość serca i sentymenty Zobacz większe

Kobieca dusza czułość serca i sentymenty

GAWROŃSKA-MELER IZABELA

978-83-66107-47-2

Nowy

KATEDRA

18 egz.

O polskim oświeceniowym czytaniu tragedii Jeana Racine’a

Więcej szczegółów

38,50 zł

55,00 zł

-30%

Autor GAWROŃSKA-MELER IZABELA
Rok wydania 2021
Ilość stron 414
Szerokość (mm) 145
Wysokość (mm) 205
Grzbiet (mm) 20
Wymiary 145 x 205 x 20 mm
Oprawa miękka
Wydawca KATEDRA

Tytuł niniejszej rozprawy określa dwa obszary złożonych i wielowątkowych problematów dotyczących charakteru obecności tragedii Jeana Racine’a w epoce polskiego oświecenia. Kobieca dusza, czułość serca i sentymenty to symboliczna zapowiedź rozważań poświęconych charakterystycznym dominantom semantycznym rasynowskiej estetyki i koncepcji tragedii, szczególnie popularnych wśród polskich admiratorów sztuki autora Fedry czy Andromachy. Drugi obszar tematyczny: o polskim oświeceniowym czytaniu tragedii Jeana Racine’a, określa główną drogę, dzięki której niedościgły wzorzec klasycystycznej tragedii francuskiej zaczyna powoli przenikać w polski oświeceniowy pejzaż ciągle jeszcze głębokiej „niedojrzałości”, „małości w tragicznej dziedzinie”.

„Książka ta, o szerokich walorach poznawczych, nowatorska w założeniach metodologicznych, w sposobie prowadzenia dialogu z tekstami dramatycznymi i ich bohaterkami, z pewnością zyska zainteresowanie badaczy epoki oświecenia oraz stanie się lekturą obowiązkową wykładowców literatury i jej miłośników”. (prof. dr hab. Irena Kadulska)

Izabela Gawrońska-Meler – doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki. Członkini Międzynarodowego Naukowego Towarzystwa Badań Teatru, Literatury i Baletu. Autorka wielu artykułów dotyczących twórczości Jeana Racine’a oraz polskiej i francuskiej tragedii klasycystycznej. Zarówno w pracy badawczej, jak i dydaktycznej stara się korzystać z wiedzy i doświadczenia wyniesionego z „seminarium romantycznego” profesor Marii Janion.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Kobieca dusza czułość serca i sentymenty

Kobieca dusza czułość serca i sentymenty

O polskim oświeceniowym czytaniu tragedii Jeana Racine’a

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii