Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Fragmenty filozoficzne Zobacz większe

Fragmenty filozoficzne

LACH-SZYRMA KRYSTYN

978-83-65787-55-2

Nowy

FUNDACJA AUGUSTA HR.CIESZKOWSKIEGO

61 egz.

Ze wszystkich związków myśli, tworzących się w poezji z podobieństwa, najwięcej wagi mają te, które powstają z przenośni i po­równania.

Więcej szczegółów

34,00 zł

50,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor LACH-SZYRMA KRYSTYN
Rok wydania 2021
Ilość stron 344
Szerokość (mm) 156
Wysokość (mm) 236
Grzbiet (mm) 25
Wymiary 156 x 236 x 25 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Wydawca FUNDACJA AUGUSTA HR.CIESZKOWSKIEGO

Ze wszystkich związków myśli, tworzących się w poezji z podobieństwa, najwięcej wagi mają te, które powstają z przenośni i po­równania. Przenośnia jest mową uniesienia; porównanie – spokojnego umysłu zasta­nawiającego się nad różnymi stosunkami i względami rzeczy do rzeczy. Pierwsza ma miejsce w poezji namiętnej i tkliwej; dru­ga – w opisującej i dydaktycznej. Przywa­rą przenośni bywa szumność i nadętość; przywarą porównania – daleko szukane podobieństwa. Mierne talenty rozbijają się tu o skały nadużycia; geniusz umie ich uniknąć. Mowa figuryczna w poezji nie jest, jak niektórzy mniemali, skutkiem niedostat­ku mowy na wyrażenie wszystkich stanów duszy ani skutkiem potrzeby odróżnienia poezji od prozy. Mowa poezji nie może być inną [mową] jak figuryczną; jest ona jej przyrodzoną mową i wypływa ze związków myśli właściwych istocie poezji. Jak dale­ko rozciąga się świat zmysłowy, tak daleko rozprzestrzeniają się materiały dla niej. Do zmysłów należy postrzegać; do rozumu i wy­obraźni – wynajdywać między postrzeże­niami związek i stosunki, i stwarzać z nich postacie. Zadośćuczynienie temu stanowi zaletę znamionującą poetyczny geniusz. Wszyscy postrzegamy, ale nie wszyscy umie­my tworzyć związki myśli przez analogię.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Fragmenty filozoficzne

Fragmenty filozoficzne

Ze wszystkich związków myśli, tworzących się w poezji z podobieństwa, najwięcej wagi mają te, które powstają z przenośni i po­równania.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii