Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Ideowy obraz Rosji w pismach Josepha de Maistre’a Zobacz większe

Ideowy obraz Rosji w pismach Josepha de Maistre’a

MAŚLANKA ŁUKASZ

978-83-65787-16-3

Nowy

FUNDACJA AUGUSTA HR.CIESZKOWSKIEGO

135 egz.

Książka ta przedstawia historię nadziei, jakie żywił, starań, jakie podejmował i porażki, jaką ostatecznie poniósł Joseph de Maistre.

Więcej szczegółów

28,00 zł

40,00 zł

-30%

Autor MAŚLANKA ŁUKASZ
Ilość stron 492
Format 135 x 205 mm, oprawa miękka
Oprawa miękka
Rok wydania 2020
Wydawca FUNDACJA AUGUSTA HR.CIESZKOWSKIEGO

Historia związków między zachodnimi intelektualistami a ro­syjskim państwem sięga znacznie dalej niż połowy XX wieku, gdy Józef Stalin jawił się sporej części europejskich elit le­gendarnym pogromcą faszyzmu i nadzieją na wybawienie od opresji amerykańskiego kapitału. Badacze tego okresu chętnie przywołują analogię z XVIII wiekiem, kiedy to najwybitniejsze pióra francuskiego Oświecenia za carskie pieniądze sławiły samodzierżawie jako siłę zdolną zwrócić dziką Rosję ku Europie. Z kolei gdy sabaudzki kontrrewolucjonista Joseph de Maistre przyjeżdżał do Petersburga w 1803 roku, również żył w świecie swoich wyobrażeń, które przez czternaście lat jego pobytu w tym mieście ewoluowały i doprowadziły do ostatecznego rozczarowania. Rosja nie okazała się wcale krajem wolnym od „awarii” rewolucji i wolnomyślicielstwa ani czekającym na przyjęcie katolickiej wiary, by następnie przywrócić ją Europie. Książka ta przedstawia historię nadziei, jakie żywił, starań, jakie podejmował i porażki, jaką ostatecznie poniósł ten wybitny myśliciel.

Łukasz Maślanka (1986) – romanista, prawnik. W latach 2011–2019 wykładał język i literaturę francuską na KUL. Tam – pod kierunkiem prof. Pawła Matyaszewskiego – na­pisał i obronił swój doktorat, na podstawie którego powstała ta książka. Był stypendystą NCN (2013–2016). Zajmował się też publicystyką, m.in. w „Teologii Politycznej”, „Nowym Obywatelu” i „Tygodniku Powszechnym”.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Ideowy obraz Rosji w pismach Josepha de Maistre’a

Ideowy obraz Rosji w pismach Josepha de Maistre’a

Książka ta przedstawia historię nadziei, jakie żywił, starań, jakie podejmował i porażki, jaką ostatecznie poniósł Joseph de Maistre.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii