Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Opowiadania z zabitego miasteczka Kalman Segal motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Opowiadania z zabitego miasteczka

SEGAL KALMAN

978-83-7866-083-5

Nowy

AUSTERIA

13 egz.

Kolejny tom w serii „Literatura jidysz”.

Więcej szczegółów

27,20 zł

40,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor SEGAL KALMAN
Rok wydania 2017
Ilość stron 240
Szerokość (mm) 145
Wysokość (mm) 205
Grzbiet (mm) 15
Wymiary 145 x 205 x 15 mm
Oprawa miękka
Wydawca AUSTERIA

Kalman Segal (1917–1980) był pisarzem ­polsko-­żydowskim, który w swojej prozie wiele uwagi poświęcił żydowskiemu miasteczku. Motyw ten nie jest czymś nowym w twórczości żydowskiej, jednak na obrazach sztetl w powojennej literaturze żydowskiej i polskiej nostalgia i tęsknota w szczególny sposób odcisnęły swoje piętno. Jest to tęsknota nie tylko za utraconą „rodzinną okolicą” dzieciństwa, lecz także za przestrzenią żydowską, która została unicestwiona przez Holokaust. Segal wpisuje się w ten nurt literacki, który jest nie tylko wspominaniem, ale przede wszystkim zaświadczaniem o istnieniu formacji kulturowej, która przeminęła bezpowrotnie. Miasteczko, pisane z dużej litery, staje się w opowiadaniach tego pisarza figurą symboliczną, synonimem przestrzeni podwójnie świętej.
(z przedmowy Magdaleny Ruty)

Nie przypadkiem opowiadania Segala, urodzonego i wychowanego w Sanoku, ilustrują obrazy Leona Getza (1896–1971). Ten pochodzący z Ukrainy artysta, mimo że drugą połowę życia spędził w Krakowie, przez 19 lat po ukończeniu studiów mieszkał i pracował w Sanoku. Stworzył tam wiele obrazów, które z dzisiejszej perspektywy są niezastąpionym materiałem dokumentującym przedwojenny wygląd miasta, szczególnie jego dzielnicy żydowskiej.

Kalman Segal (ur. 1917 w Sanoku, zm. 1980 w Jerozolimie) – polsko-izraelski pisarz, poeta, dziennikarz radiowy. Pisał w języku polskim i jidysz. Po wybuchu II wojny światowej, wraz z rodzicami, przedostali się przez San do ZSRR, gdzie zesłano ich do łagru w Kołymie. W 1947 wrócił do Polski i osiedlił się w Katowicach. Początkowo pracował jako nauczyciel, a od 1952 jako dziennikarz radiowy dla Polskiego Radia w Katowicach.
W 1969 wyemigrował do Izraela, tam pracował dla radia Kol Israel, pisał również recenzje do czasopism artystycznych. Wydał również kilka zbiorów wierszy i prozy w języku hebrajskim i jidysz.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Opowiadania z zabitego miasteczka

Opowiadania z zabitego miasteczka

Kolejny tom w serii „Literatura jidysz”.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii