Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Między posiłkami Apetyt na Paryż A. J. Liebling motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Między posiłkami Apetyt na Paryż

LIEBLING A.J.

978-83-960881-5-4

Nowy

WYDAWNICTWO PRÓBY

18 egz.

"Żeby dobrze pisać o jedzeniu, trzeba mieć porządny apetyt. [...] Drugi warunek zakłada, że swój konsumpcyjny trening odbywasz wówczas, kiedy stać cię na rachunek, ale nie masz na tyle, by jego wysokość była ci obojętna."
A. J. Liebling

Więcej szczegółów

40,12 zł

59,00 zł

-32%

Autor LIEBLING A.J.
Rok wydania 2022
Ilość stron 192
Szerokość (mm) 123
Wysokość (mm) 193
Grzbiet (mm) 22
Wymiary 123 x 193 x 22 mm
Oprawa twarda
Wydawca WYDAWNICTWO PRÓBY

A. J. Liebling (1904-1963) twierdził, że sens w życiu mają tylko dwie rzeczy - jedzenie i miłość (w tej kolejności). W „Między posiłkami...” oddaje się tym dwóm pasjom. Współcześni foodies nie mają szans dorównać mu w sztuce spożycia, a dietetycy z pewnością umieściliby ten tom na liście ksiąg zakazanych. Ilość i różnorodność zjadanych przez Lieblinga mięs, oceniana z dzisiejszej perspektywy, graniczy z absurdem. Jest to jednak przede wszystkim skrząca się lekko sarkastycznym humorem książka opowiadająca o Paryżu, jego mieszkańcach i końcówce fin de siècle’u, której to epoce Liebling oddaje cześć podczas coraz obfitszych uczt.

Z posłowia tłumaczki:
Koledzy z „New Yorkera” nieraz o świcie zastawali go w redakcyjnej łazience: rozebrany do pasa odprawiał poranne ablucje, po nocy stukania w maszynę. Wszystkiego ciekawy, fantastycznie oczytany, Liebling był gawędziarzem, nie zaś popisującym się, nudnym erudytą. W latach 1926–1927 pod pretekstem studiów na Sorbonie odbywał własny staż w świetnych, choć zwykle niedrogich restauracjach. Jak pisał James Salter, „niczym kawałki wstążek i błyskotki, które sroka przynosi do gniazda, Liebling gromadził rzeczy odrzucone, które niosą emocjonalny ładunek, fragmenty fantastycznego i znikającego miasta, tego samego, które pokochali Hemingway i Gertrude Stein, miasta w latach dwudziestych wyczerpanego po czterech latach krwawej wojny i zmęczonego pomimo ostatecznego zwycięstwa. Twarz miało jeszcze czarującą, ale cera straciła świeżość, a na czole i wokół ust pojawiły się delikatne zmarszczki”.

Fragment książki:
W okresie heroicznym, przed pierwszą wojną światową, zdarzali się panie i panowie, którzy oprócz sutego obiadu i wspaniałej kolacji, spożywali jeszcze obfite souper po teatrze albo innych wieczornych rozrywkach. Znałem kilku ostatnich świadków tej epoki, osiemdziesięciolatków, którzy zachowali doskonały apetyt, a dobry humor ich nie opuszczał – byli żywotni, uszczypliwi i nie skarżyli się na wrzody, których można się nabawić od zamartwienia się o zdrową dietę – ale we Francji nie mieli naśladowców, odkąd lekarze odkryli istnienie ludzkiej wątroby. Od tej pory życie we Francji w coraz większym stopniu kręci się wokół tego organu, a małostkowa ostrożność zastąpiła dawną dezynwolturę; wątroba okazała się ostoją mentalności Maginota.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Między posiłkami Apetyt na Paryż

Między posiłkami Apetyt na Paryż

"Żeby dobrze pisać o jedzeniu, trzeba mieć porządny apetyt. [...] Drugi warunek zakłada, że swój konsumpcyjny trening odbywasz wówczas, kiedy stać cię na rachunek, ale nie masz na tyle, by jego wysokość była ci obojętna."
A. J. Liebling

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii