Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Wędrujące obrazy Małgorzata Mirga-Tas motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Wędrujące obrazy

MIRGA-TAS MAŁGORZATA

9788366419469

Nowy

MCK

42 egz.

Polska wersja językowa

Więcej szczegółów

94,52 zł

139,00 zł

-32%

Autor MIRGA-TAS MAŁGORZATA
Rok wydania 2022
Ilość stron 240
Szerokość (mm) 235
Wysokość (mm) 275
Grzbiet (mm) 24
Wymiary 235 x 275 x 24 mm
Oprawa twarda
Wydawca MCK


Album towarzyszący wystawie Małgorzaty Mirgi-Tas, polsko-romskiej artystki i aktywistki społecznej, specjalizującej się w tworzeniu z materiałów i ubrań monumentalnych instalacji, obrazów i kolaży.

Książka zawiera przegląd prac artystki, skupionych na zagadnieniach transnarodowej tożsamości współczesnych Romów, ale też sięgających do ich historii w Polsce. Jednym z kluczowych dzieł jest przygotowany specjalnie na tę wystawę cykl „Siukar Manusia” – o Romach z Nowej Huty.

Ważnym tematem zarówno albumu, jak i wystawy jest także przepracowanie antyromskich stereotypów i uprzedzeń – Mirga-Tas czyni z niego jedno z kół zamachowych swej twórczości. Dlatego w książce znajdują się zarówno teksty współczesnych badaczy, jak i reprodukcje dzieł artystów z poprzednich epok, którzy malowali Romów jako postaci ze świata przestępczego, zseksualizowane lub egzotyzowane. Mirga-Tas przeciwstawia się tym wyobrażeniom, opowiadając inną historię, pokazując życie prywatne, rodzinne, zupełnie nieznane Obcym.

Badacze i krytycy sztuki w swoich tekstach wprowadzających sięgają po losy Romów w czasie Zagłady, ich życie w po wojnie i osiadanie w Nowej Hucie. Na plan pierwszy wybijają się jednak wątki związane z twórczością samej Małgorzaty Mirgi-Tas, ustawiające ją w kontekście artystycznym, politycznym i społecznym, nakładając m. in. filtr postkolonialny, feministyczny i ekologiczny..

Twórczość Małgorzaty Mirgi-Tas, laureatki Paszportu „Polityki”, reprezentantki Polski na 59. Biennale Sztuki w Wenecji, po raz pierwszy poddawana jest tak szerokiej analizie.

 

Publikacja bogato ilustrowana, zawiera 50 reprodukcji prac Małgorzaty Mirgi-Tas, reprodukcje prac innych artystów oraz zdjęcia z wystawy.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Wędrujące obrazy

Wędrujące obrazy

Polska wersja językowa

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii