Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Pruska policja polityczna wobec mniejszości polskiej w latach 1871-1933 Zobacz większe

Pruska policja polityczna wobec mniejszości polskiej w latach 1871-1933

MATWIEJCZYK WITOLD

978-83-7306-962-6

Nowy

TOWARZYSTWO NAUKOWE KUL

13 egz.

Struktury i ludzie

Więcej szczegółów

65,80 zł

94,00 zł

-30%

Autor MATWIEJCZYK WITOLD
Rok wydania 2020
Ilość stron 744
Szerokość (mm) 180
Wysokość (mm) 247
Grzbiet (mm) 47
Wymiary 180 x 247 x 47 mm
Oprawa twarda
Wydawca TOWARZYSTWO NAUKOWE KUL

"Książka Witolda Matwiejczyka jest pierwszym, całościowym opracowaniem podjętej problematyki. [...] Autor, jako znawca dziejów społecznych XIX i XX wieku, ale też bardzo dobrze zorientowany w historiografii niemieckiej, doskonale poradził sobie z wielością trudnych źródeł niemieckich, pisanych językiem urzędniczym. Przeprowadził niezwykle żmudną kwerendę w wielu archiwach. Dobrze pokazał wszystkie mechanizmy, cechujące pruską administracje, w tym - co wynika z tematu - przede wszystkim Funkcjonowanie pruskiej policji i nadzór nad społecznością polską. Ma tez duży walor społeczny, ponieważ pokazuje mechanizmy funkcjonowania aparatu policyjnego w systemach nastawionych na inwigilację ludności."
Z recenzji ks. prof. dr. hab. Andrzeja Kopiczko, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

"Najważniejszym osiągnięciem autora jest udowodnienie, że policyjne monitorowanie polskiej prasy i aktywności doprowadziło ostatecznie do stworzenia swoistego policyjnego monopolu na informacje o Polakach, z których następnie korzystały wszystkie agendy władzy, począwszy od rejencji, a na poziomie ministerialnym i rządowym skończywszy. W pierwszych latach XX wieku wiedza pruskich kręgów rządowych o polskich obywatelach zależała więc od informacji dostarczanych przez kilkunastu policyjnych urzędników, których główną - by nie powiedzieć - jedyną kompetencją byłą biegła znajomość języka polskiego. To otwiera nowy obszar badań na temat podstaw podejmowanych decyzji politycznych, wyobrażeń niemieckich elit na temat spraw polskich i Polaków, co za tym idzie - kształtu polityki polskiej pruskich elit i stosunków polsko-niemieckich."
Z recenzji dr. hab. Przemysława Matusika, prof. UAM, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Pruska policja polityczna wobec mniejszości polskiej w latach 1871-1933

Pruska policja polityczna wobec mniejszości polskiej w latach 1871-1933

Struktury i ludzie

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii