Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. | Zamknij |
Wydawcy
Znajdziesz u nas książki historyczne, które opisują i wyjaśniają wydarzenia z dziejów Polski i świata.
Prezentowane w niniejszym tomie artykuły już tradycyjnie stanowią zwartą publikację o wysokich walorach edukacyjnych, napisaną w możliwie przystępny dla przeciętnego odbiorcy sposób. Godny podkreślenia jest fakt, że nie oznacza to utraty wartości naukowych poszczególnych opracowań.
Piąty tom „Studiów nad dawną Polską” wydany przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Muzeum Katyńskie Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego oraz Wojskowy Instytut Wydawniczy w Warszawie przygotowały z okazji setnej rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 roku, określanego zwykle Bitwą Warszawską, interesujący album.
Z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości wiąże się również Jubileusz 100-lecia Utworzenia Wojsk Łączności w Wojsku Polskim. Z tego względu, publikacja prezentuje ewolucję łączności radiowej od momentu uzyskania niepodległości w 1918 r. poprzez okres II Wojny Światowej aż do lat współczesnych.
"Tworząc naszą organizację, mieliśmy na celu wyzwolenie wolnej, niepodległej Polski, bez żadnych obcych wpływów"... zeznał Marian Pilarski podczas jednego z przesłuchań.
Typy broni i uzbrojenia 224
Ks. Józef Tischner w „Etyce solidarności” pisze, że donos, jako forma zdrady, staje się głównym grzechem przeciwko solidarności sumień.
Celem niniejszego dzieła jest przedstawienie polskiej inżynierii wojskowej w latach 1800-1831, jej organizacji, liczebności, zaopatrzenia i składu osobowego. To wszystko stanowi punkt wyjścia do omówienia prac inżynieryjnych, zarówno w czasach pokojowych jak i wojennych, a były one niezwykle różnorodne i intensywne.
Monografia jest pierwszym syntetycznym rozpoznaniem recepcji dla sprzętów do gromadzenia księgozbiorów na Śląsku.
Pierwsze generacje liderów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Losy polskiego dziedzictwa kulturowego w latach 1914-192.
Publikacja ujmuje całokształt działalności instytucji opiekuńczych i innych pozainstytucjonalnych inicjatyw dobroczynnych podejmowanych przez środowiska kościelne i świeckie, w tym państwowe, na rzecz rozmaitych kategorii potrzebujących, w tym także inicjatyw obejmujących opiekę medyczną.
Losy rodzin katyńskich pod okupacją sowiecką i niemiecką.
Represje sowieckie na Kresach 1939-1941.
System polityczny, nurty ideowe, i konteksty frankizmu
Zamek Czocha od niespełna siedmiu dekad znajduje się w polskich rękach.
Rozprawka naukowa na temat wielkiej wyprawy krzyżowej zwieńczonej bitwą nad rzeką Sirgune, wydarzenia o doniosłym znaczeniu dziejowym, a mimo to zaniedbanego przez polską historiografię i niemal zupełnie nie istniejącego w świadomości polskiego społeczeństwa.
Gdy w 1795 roku Polska zniknęła z map Europy, nasi rodacy nigdy nie ustali w staraniach o odzyskanie niepodległości. Świadczą o tym liczne powstania, m.in.listopadowe czy styczniowe, ale dopiero I wojna światowa przyniosła naszej Ojczyźnie upragnioną wolność. Niebagatelny wpływ na to miała formacja Legionów Polskich, która w 1914 roku została utworzona z inicjatywy Józefa Piłsudskiego.
Jestem jednym z «ostatnich Mohikanów» wrocławskiego i dolnośląskiego dziennikarstwa czasów tzw. komuny. Demokraci oskarżają nas o to, że kłamaliśmy.
Jedynie prawda jest ciekawa, tom 5 Konferencja historyczna, Warszawa 7 grudnia AD 2019
Olimpijska historia lekkoatletyki 1896-2020, St. Louis 1904
Józef Stalin był odpowiedzialny za śmierć milionów obywateli Związku Sowieckiego oraz innych państw. Ginęli oni w egzekucjach, umierali w wyniku pracy przymusowej, deportacji czy z głodu.
W książce tytułowe milczenie symbolizuje treści wyparte z ukraińskiej świadomości społecznej w sferę kolektywnego nieświadomego, zaś wyparcie to, podążając tropem myśli freudowskiej, staje się przyczyną wyniknięcia traum(y) społecznych, które swoje przełożenie znajdują w praktykach kulturowych....
Wojna o wolność 1920. Tom 1. Wyprawa kijowska opowiada o źródłach wojny polsko-bolszewickiej i szczegółowo relacjonuje od kwietnia do końca lipca 1920 przebieg ofensywy polskiej i odwrotu pod Warszawę.
Monografia Od Szkoły Babienia po Uniwersytet.
Dzieje Zakonu Kawalerów Mieczowych, który wśród wszystkich średniowiecznych zakonów rycerskich miał najgorszą sławę.
W Polsce korona nie stanowiła gwarancji nietykalności królów i książąt, zawsze za to stawała się przedmiotem pożądania.
Zofia Tułodziecka i początki radykalnego, zawodowego ruchu kobiecego w Wielkopolsce.
Gawęda historyczna o trzech pokoleniach wielkiej krakowskiej rodziny malarzy: Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków, mających trwałe miejsce w polskiej kulturze.
Historia Matejki i jego rodziny – matki wychowującej dzieci „do sztuki”, braci, z których Janek wcale nie czuł się najzdolniejszy, córki Beaty, wyjątkowo utalentowanego zięcia Józefa Unierzyskiego, znakomitego witrażysty Stefana Witolda Matejki (bratanka Mistrza) – to temat na wielką filmową sagę, równie fascynującą jak ta książka.
Kwestia relacji międzykulturowych to bez wątpienia najważniejszy problem, z jakim musi uporać się świat w XXI stuleciu. W publikacjach „Akcentu” – czasopisma będącego rówieśnikiem „Solidarności” – już w latach 80. ubiegłego wieku zakreślony został nowy sens pojęcia „pogranicze”, jako kategorii kulturowej obejmującej nie tylko sąsiedztwo geograficzne.
W czasach, gdy twierdzenie o tym, że książka umiera, stało się banałem, warto, oprócz poznania wielu spekulacji na temat przyszłego komunikowania się za pomocą pisma, spojrzeć wstecz, by dowiedzieć się dokładniej, czym książka była w przeszłości.
Książka stanowi wszechstronną rewizję dotychczasowych poglądów na hegemoniczną rolę klasycyzmu w kulturze osiemnastowiecznej Anglii.
Wojna europejska ma swą główną przyczynę w sprzeczności dążeń trzech mocarstw: Niemiec, Rosji i Anglii.
W kategorii Książki historyczne proponujemy pozycje przybliżające wydarzenia z historii Polski i świata. Znajdziesz w niej między innymi tytuły poświęcone początkom państwa polskiego, powstaniom, II wojnie światowej i czasom PRL-u, a także książki na temat historii Ukrainy, Anglii, Rosji, Stanów Zjednoczonych i innych państw.
W ofercie mamy również książki o historii medycyny, historii sportu czy historii mody oraz encyklopedie dawnej broni i sprzętu wojskowego.
Dostępne u nas książki historyczne to pozycje wydane m.in. przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, FNCE, Triglav, Arkady, MCK, Wysoki Zamek, Inforteditions, Agorę i Krytykę Polityczną.