Brak produktów
GALERIA LITERACKA
Tom wierszy wybitnego rosyjsko-łotewskiego poety, prozaika, eseisty i tłumacza.
Żyjemy w świecie ułud. Rzeczy i zjawiska wokół nas są przemijające i tymczasowe. Nie ma w nich rzeczywistości.
Tym razem autor stara się nazwać i opisać fenomen Grupy Literackiej „Profile” działającej w Grodzie Częstocha na przełomie lat 50. i 60. XX wieku.
Trzecia częścią tryptyku eseistyczno-dokumentacyjnego autora o powojennym życiu literackim Częstochowy.
Zbiór tekstów Małgorzaty Nowakowskiej-Karczewskiej o wdzięcznym i zagadkowym tytule, którego znaczenie wyjaśnia sama Autorka, Pasi koniki upiórkowane, przywodzi skojarzenie z sylwą (silva rerum, łac. las rzeczy), popularną w Polsce zwłaszcza w XVII w...
Trójjęzyczne wydania poezji same w sobie są czymś wyjątkowym i bardzo rzadkim. Wydanie wyboru wierszy Haliny Poświatowskiej w przekładach na język rosyjski i niemiecki, które właśnie przedstawiamy czytelnikom, oprócz wspomnianej wyjątkowości zawiera również nutkę eksperymentu i odrobinę odważnego nowatorstwa.
Akcja opowiadań dzieje się w Polsce, na Litwie, na Łotwie, w Niemczech. Opowiadania łączą nowoczesną formę z potoczystą narracją i wysublimowanym stylem.
Na książkę Osobowości i osobliwości. Z życia literackiego współczesnej Częstochowy składa się 9 esejów dotykających zjawisk, których cechą wspólną jest „skończoność”.
Kuferek Klary” ucieka od zaszufladkowanych gatunków literackich. Powiastka filozoficzna z przypisami? Zbiór felietonów? Duchowy testament? Ida Łubińska i tajemnicza Klara dzielą się swoim dojrzałymi refleksjami, odczuciami, troskami i radościami. Miłością do świata i ludzi. Do życia.
Niniejszy zbiór prezentuje listy, jakie przez kilkadziesiąt lat wymieniały między sobą dwie poetki: Wisława Szymborska, znana na całym świecie autorka wierszy uhonorowana literacką Nagrodą Nobla, i Ludmiła Marjańska, ciesząca się uznaniem w węższym kręgu odbiorców. Z wprowadzenia Elżbiety Hurnik
Pierwszy pełny zbiór poezji Wasyla Słapczuka ukazujący się w Polsce.
O autorze: Jarosław Kapsa, ur. w 1958 r., cyklista-konserwatysta, działacz opozycji solidarnościowej w latach 1980-1989, poseł na Sejm "kontraktowy" (1989-1991), publicysta, pracownik samorządowy. Autor książek o przeszłości Częstochowy, m.in. "Częstochowa. Życie codzienne i kryminalne 1906-1956", "Komitet Obywatelski w Częstochowie 1989-1991"