Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Racje i relacje Zobacz większe

Racje i relacje

LEWANDOWSKI WOJCIECH

978-83-7306-950-3

Nowy

TOWARZYSTWO NAUKOWE KUL

9 egz.

Problem uzasadnienia obowiązków moralnych w bliskich relacjach

Więcej szczegółów

55,30 zł

79,00 zł

-30%

Autor LEWANDOWSKI WOJCIECH
Rok wydania 2020
Ilość stron 308
Szerokość (mm) 178
Wysokość (mm) 247
Grzbiet (mm) 22
Wymiary 178 x 247 x 22 mm
Oprawa twarda
Wydawca TOWARZYSTWO NAUKOWE KUL

Jednym z paradoksów moralności jest możliwa niespójność miedzy przekonaniem o równym statusie moralnym wszystkich ludzi oraz o naszym obowiązku szczególnej troski o najbliższych. Przyczyną tej niespójności jest fakt, że w naszych rozumowaniach moralnych możemy przyjmować dwie odmienne od siebie perspektywy: perspektywę bezstronną, określaną przez etyków jako „punkt widzenia Uniwersum”, „widok znikąd” czy perspektywa „Idealnego Obserwatora” oraz perspektywę osobistą, w której racje formułowane są za pomocą zaimków „ja” i „moje”. Od tego, z jakiej perspektywy ujęte zostaną nasze obowiązki w bliskich relacjach, zależy nie tylko sposób ich uzasadnienia, lecz również to, jakie miejsce przypiszemy im w moralności. Zagadka bliskich relacji stanowi duże wyzwanie dla współczesnej etyki. Choć obowiązki wobec najbliższych są uznawane za jedne z najsilniejszych i najbardziej oczywistych obowiązków moralnych, charakter oraz miejsce uzasadniających ich racji w rozumowaniu praktycznym budzi wiele sporów. Odpowiedz na pytanie o właściwe miejsce i granice stronniczości wobec bliskich i stosowania wobec nich bezstronnych wymogów moralnych wymaga odniesienia się do problemu doniosłości osobistej perspektywy, niezależności racji osobistych od bezstronnych oraz tego, kiedy mogą one przyjąć nad nimi priorytet.

Wojciech Lewandowski - pracownik Katedry Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Specjalizuje się w etyce i etyce stosowanej. Jest autorem książki "Przyszłość i odpowiedzialność. Problem uzasadnienia obowiązków moralnych wobec przyszłych pokoleń" (2015) oraz współautorem (wraz z M. Soniewicką) książki "Human Genetic Selection and Enhancement. Parental Perspectives and Law" (2019) oraz kilkunastu publikacji naukowych i popularnonaukowych wydanych w Polsce i za granicą.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Racje i relacje

Racje i relacje

Problem uzasadnienia obowiązków moralnych w bliskich relacjach

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii