Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Maioris ad limina templi... Zobacz większe

Maioris ad limina templi...

PRACA ZBIOROWA

978-83-7306-934-3

Nowy

TOWARZYSTWO NAUKOWE KUL

2 egz.

Poezja epigraficzna epoki karolińskiej. Badania i przekłady

Więcej szczegółów

58,80 zł

84,00 zł

-30%

Ostatnie egzemplarze!

Autor PRACA ZBIOROWA
Oprawa twarda
Rok wydania 2021
Wymiary 150 x 210 x 30 mm
Ilość stron 464
Wydawca TOWARZYSTWO NAUKOWE KUL

Autorzy niniejszej książki z całej poezji doby Karolingów chcą wydobyć na światło poezję epigraficzną. Płaszczyzna badań zostaje tu ograniczona do utworów, które albo były faktycznie poetyckimi inskrypcjami w kościołach i klasztorach, w ich bramach, na ołtarzach, sarkofagach, relikwiarzach, pod mozaikami i malowidłami, albo zostały z takim przeznaczeniem napisane. Materiał źródłowy został zaczerpnięty z serii wydawniczej Monumenta Germaniae Historica, z tekstów czterech najbardziej znanych przedstawicieli odrodzenia karolińskiego: Pawła Diakona, Alkuina, Teodulfa z Orleanu i Rabana Maura.

Poezja epigraficzna doskonale odzwierciedla ducha epoki karolińskiej oraz to, co było najbardziej charakterystyczne dla ludzi żyjących w tej epoce, a co można streścić najkrócej w następujący sposób: patrzeć poza horyzont tego, co doczesne – versus Deum. Dla tych, którzy, zapraszani tekstami poetyckich inskrypcji, 1200 lat temu wchodzili do świątyń w Akwizgranie, Fuldzie czy w Moguncji, było oczywiste, że przekraczając ich próg, wchodzą w przedsionek nieba, że próg świątyni i ona sama to porta serena caeli.Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Maioris ad limina templi...

Maioris ad limina templi...

Poezja epigraficzna epoki karolińskiej. Badania i przekłady

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii