Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Sycylia w kalejdoskopie historii i legendy  Joanna Olkiewicz motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Sycylia w kalejdoskopie historii i legendy

OLKIEWICZ JOANNA

978-83-7866-313-3

Nowy

AUSTERIA

6 egz.

Książka Joanny Olkiewicz o Sycylii zaczyna się tak jak trzeba – od mitu, od starcia Zeusa z Tyfonem, a kończy mniej poetycko uwagami o biedzie, zacofaniu, polityce.

Więcej szczegółów

28,60 zł

44,00 zł

-35%

Autor OLKIEWICZ JOANNA
Rok wydania 2019
Ilość stron 384
Szerokość (mm) 145
Wysokość (mm) 205
Grzbiet (mm) 25
Wymiary 145 x 205 x 25 mm
Oprawa miękka
Wydawca AUSTERIA

Książka Joanny Olkiewicz o Sycylii zaczyna się tak jak trzeba – od mitu, od starcia Zeusa z Tyfonem, a kończy mniej poetycko uwagami o biedzie, zacofaniu, polityce. Ale najważniejsza jest w niej zawsze historia. Sycylii nie da się bowiem zrozumieć bez znajomości jej dziejów, na ogół zagmatwanych. Trzeba wielkiego talentu, aby uprościć to, co złożone, nie gubiąc przy tym szczegółu, nie uogólniając. Olkiewicz widzi Sycylię w kalejdoskopie historii i legendy. Co rusz zmienia punkt widzenia, czasami coś powiększa, przybliża, kiedy indziej spogląda z dystansu. Miesza dziedziny, krajobrazy, zrównuje to, co wzniosłe, z tym, co bliskie życiu. Nie zapomina o ludziach tworzących historię wyspy, zarówno tych zapisanych w annałach, stojących w pierwszym szeregu, jak i tych ginących w pomroce dziejów. Sycylia Olkiewicz jest areną zmagań potężnych sił historii, narodów i religii, a zarazem kameralną sceną, przez którą jak w teatrze defiluje galeria postaci-aktorów, o wyrazistej fizjonomii. Są Grecy, Rzymianie, Arabowie, Żydzi, Normanowie, Andegaweni i Aragończycy, są Burbonowie, współcześni Włosi i Amerykanie. Są królowie, żołnierze, spiskowcy, dziwacy i subtelni miłośnicy sztuki. Są kroniki historyczne i współczesne powieści, jest architektura i film, a obok nich, a właściwie pod nimi surowce naturalne, zmieniające wygląd wyspy. Są morze i góry, są miasta i wsie. Olkiewicz należy do nielicznego grona wielkich popularyzatorów, miłośników Italii, piszących ze znawstwem i miłością. Powtarza to, co winno być powtórzone, i zachęca, aby szukać własnych tropów, wytyczyć prywatny dukt pośród tego, co już istnieje w historii, literaturze, w sztuce. Bo tylko w ten sposób da się poznać i zrozumieć wyspę, o której Sciascia pisał, że jest „tajemnicza, bezlitosna, mściwa i przepiękna”.
Marek Zagańczyk

Joanna Olkiewicz (z domu Modrzejewska) urodziła się 31 lipca 1921 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Po wojnie ukończyła Wydział Filo­logii Polskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po przeniesieniu się do Warszawy w 1954 roku podjęła pracę zawodową w agencji AGPOL (dawniej Agencja Reklamy i Wydawnictw Handlu Zagranicznego). Równo­legle z pracą zawodową zajmowała się twórczością literacką i tłumaczeniami literatury historycznej i popularnonaukowej. Zmarła w Warszawie 12 września 1998 roku.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Sycylia w kalejdoskopie historii i legendy

Sycylia w kalejdoskopie historii i legendy

Książka Joanny Olkiewicz o Sycylii zaczyna się tak jak trzeba – od mitu, od starcia Zeusa z Tyfonem, a kończy mniej poetycko uwagami o biedzie, zacofaniu, polityce.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii