Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Rosja Zobacz większe

Rosja

KRASIŃSKI ZYGMUNT

978-83-8196-495-1

Nowy

PIW

4 egz.

"Żyłem i umrę w wierze gorącej, iż samo zło z niej [z Rosji] jedynie na Polskę spłynąć może, i to zarówno czy z niej carskiej, czy z niej ludowej!"

Zygmunt Krasiński z listu do Władysława Zamoyskiego

Więcej szczegółów

33,32 zł

49,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor KRASIŃSKI ZYGMUNT
Rok wydania 2023
Ilość stron 360
Szerokość (mm) 150
Wysokość (mm) 210
Grzbiet (mm) 28
Wymiary 150 x 210 x 28 mm
Oprawa twarda
Wydawca PIW

Antologia tekstów Zygmunta Krasińskiego na temat Rosji. Oprócz utworów literackich, wierszy, poematów, dramatu oraz prozy arystycznej, znajdziemy tu też obszerną korespondencję poety oraz memorały polityczne, które pisał do papieża i Napoleona III. W 1851 roku w liście do Władysława Zamoyskiego Krasiński pisał: "Niech tylko Polska, uniknąwszy zmoskwiczenia się w dziełach i w czynach, nie ulegnie zmoskwiczeniu przez teorie włościańskie i nie przyjmie, pod pozorem postępu, barbarzyństw moskiewskich, wydających się niektórym badaczom wielkimi rzeczami, bo są co do joty spełnieniem teorii zachodniego socjalizmu. Cywilizacje konające marzą to samo, co już się odbyło w poczynających. Trumna ma sny podobne do kolebki, ale to nie życie – u jednych to śmierć, u drugich to było dzieciństwem. W Rosji stan dzieciństwa się przechował, na Zachodzie chwila konania nadchodzi, stąd zgodność wyobrażeń i podziw wielu. Nie ma czemu się dziwić, ale jest nad czym płakać i co przeklinać!".

Co fascynujące, diagnoza, którą Krasiński postawił niemal 200 lat temu, cały czas jest aktualna. Nie zmieniło się też oczarowanie Europy zachodniej Rosją, co widać po reakcji na wojnę w Ukrainie. Wyboru tekstów dokonał profesor Andrzej Fabianowski. Antologię ilustrują ryciny polityczne polityczne z ówczesnej prasy francuskiej i angielskiej.Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Rosja

Rosja

"Żyłem i umrę w wierze gorącej, iż samo zło z niej [z Rosji] jedynie na Polskę spłynąć może, i to zarówno czy z niej carskiej, czy z niej ludowej!"

Zygmunt Krasiński z listu do Władysława Zamoyskiego

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii