Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Białe miasto czarne miasto Sharon Rotbard motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Białe miasto czarne miasto

ROTBARD SHARON

978-83-964408-4-6

Nowy

FILTRY

26 egz.

Architektura i wojna w Tel Awiwie i Jafie

Więcej szczegółów

38,94 zł

64,90 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-40%

Autor ROTBARD SHARON
Rok wydania 2022
Ilość stron 336
Szerokość (mm) 148
Wysokość (mm) 212
Grzbiet (mm) 24
Wymiary 148 x 212 x 24 mm
Oprawa twarda
Wydawca FILTRY

„Miasta i opowieści powstają w podobny sposób: zawsze tworzą je zwycięzcy, dla zwycięzców i zgodnie ze świadectwami zwycięzców” – mówi Sharon Rotbard, izraelski architekt, wydawca i pisarz. A potem krok po kroku pokazuje, jak stworzono mit Tel Awiwu, białego, modernistycznego miasta, które powstało na wydmach z „piany fali i chmur”, a zatem z marzenia.

Owszem, bez marzenia i wizji nie byłoby Tel Awiwu. Ale za ich zasłoną dokonało się coś nader realnego i brutalnego – zniszczenie starej Jafy, miasta Arabów, które dziś znamy jako część izraelskiego miasta, w 1949 roku oficjalnie włączoną w obręb metropolii.

Tel Awiw nie tylko wyparł czy wręcz unicestwił arabską Jafę. Konstruując swoją historyczną i architektoniczną tożsamość, także stale się w niej przeglądał. „Białość” izraelskiego miasta, która w 2004 roku zapewniła jej miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO, ma zatem przynajmniej dwa źródła. Jednym są opiewane w oficjalnych dokumentach tradycje modernistyczne, zwłaszcza ta wywodząca się z Bauhausu, drugim – na zasadzie kontrastu i zaprzeczenia – przemilczana historia i materialna substancja dawnego, arabskiego „miasta na wydmach”.

Wnikliwe śledztwo i pełna pasji rozprawa z baśnią o modernistycznej utopii. Rotbard opowiada historię budowy żydowskiego Tel Awiwu i niszczenia arabskiej Jafy z perspektywy ofiar, odsłania polityczne mechanizmy, które stworzyły mit Białego Miasta. Tak się powinno opowiadać historię miast.
Grzegorz Piątek

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Białe miasto czarne miasto

Białe miasto czarne miasto

Architektura i wojna w Tel Awiwie i Jafie

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii