Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

REYTAN. UPADEK POLSKI Jarosław Marek Rymkiewicz motyleksiążkowe.pl Zobacz większe

Reytan. Upadek Polski

RYMKIEWICZ JAROSŁAW MAREK

978-83-966150-6-0

Nowy

EVVIVA L`ARTE

6 egz.

Wydanie trzecie

Więcej szczegółów

28,56 zł

42,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor RYMKIEWICZ JAROSŁAW MAREK
Rok wydania 2023
Ilość stron 208
Szerokość (mm) 150
Wysokość (mm) 230
Grzbiet (mm) 15
Wymiary 150 x 230 x 15 mm
Oprawa miękka
Wydawca EVVIVA L`ARTE


Część „Rymkiewiczowskiej tetralogii”, błyskotliwy i intelektualnie prowokujący esej o niezwykłej postaci i niezwykłym momencie dziejowym w historii Polski.
Autor analizuje historyczny moment, który zaważył na dziejach Polski i Europy. Kto był za, kto przeciw, kto był rozsądny, a kto szalony i co należało uczynić w konfrontacji z trzema sąsiadującymi państwami, które postanowiły podzielić Polskę między sobą.


Fragmenty…
Są takie rzeczy, które można pojąć tylko tutaj, u nas – nikt inny nigdzie indziej ich nie pojmie. Narodowość ogranicza więc człowieczeństwo? Raczej należałoby powiedzieć, że jest jego niezbędną formą. Coś z człowieczeństwa ujmuje i coś mu dodaje. Trochę je przycina. Tak jak przycina się jaśminy, żeby lepiej kwitły; żeby ich nocny, dziki zapach snuł się po całym ogrodzie.
Caryca Katarzyna dobrze, jak widać, wiedziała, że nie może liczyć na to, iż wszyscy posłowie zaakceptują traktat rozbiorowy – wiedziała, że znajdzie się wśród nich jakaś czarna owca, ktoś, kto ośmieli się jej sprzeciwić – jakiś wolny Polak – jakiś człowiek szalony – jakiś Reytan. Ale wiedziała też, że może liczyć na większość – bo polscy przedajcy zawsze, gdy staną przeciw wolnym Polakom, są w większości. Dlatego właśnie caryca życzyła sobie sejmu, na którym decydować będzie większość – sejmu skonfederowanego.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Reytan. Upadek Polski

Reytan. Upadek Polski

Wydanie trzecie

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii