Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Więzień Magdeburski Zobacz większe

Więzień Magdeburski

KOLMASIAK MARIUSZ

978-83-7565-632-9

Nowy

LTW

11 egz.

Internowanie Józefa Piłsudskiego i dalsze losy Domku Magdeburskiego

Więcej szczegółów

22,40 zł

32,00 zł

-30%

Autor KOLMASIAK MARIUSZ
Rok wydania 2020
Ilość stron 224
Szerokość (mm) 145
Wysokość (mm) 205
Grzbiet (mm) 14
Wymiary 145 x 205 x 14 mm
Oprawa miękka
Wydawca LTW

Kryzys przysięgowy i nagłe aresztowanie Józefa Piłsudskiego. Cenzura, odizolowanie od świata i... pokój do przyjmowania gości. Spacery po Magdeburgu i zwiedzanie jego zabytków. Posiłki przynoszone z restauracji i wizyty w cukierni. Starania Romana Dmowskiego o porwanie Piłsudskiego z Magdeburga i pomysł podstawienia tam jego sobowtóra. Błękitna Armia... Piłsudskiego. Starania o deklarację lojalności, rewolucja w Niemczech i pośpieszne uwolnienie. Uczta zadżumionych. Objęcie władzy przez Więźnia Magdeburskiego. Podarowanie Polsce Domku Magdeburskiego i wątpliwości, czy Niemcy przekazali właściwy budynek. Sprzeciw polskiego ministra w sprawie ustawienia historycznego budynku przy Belwederze. Rozbiórka i odbudowa. Muzeum. Brak zgody Józefa Becka na przyjazd Niemców do Warszawy. Wybuch wojny i śmierć polskiego żołnierza przy Domku Magdeburskim. Okupacja, kradzież łóżka Piłsudskiego i likwidacja poświęconej mu muzealnej ekspozycji. Siedziba ochrony Bolesława Bieruta i rozebranie budynku w ramach zacierania śladów po Józefie Piłsudskim.

Książka opowiada o 442 dniach z życia Józefa Piłsudskiego, które pod koniec I wojny światowej spędził internowany  w magdeburskiej twierdzy, a także o losach Domku Magdeburskiego - jednego z ciekawszych miejsc z nim związanych. Odsłania ona interesujące i mniej znany fragment życia przyszłego Marszałka z lat 1917-1918. To historia o wielu pasjonujących wątkach i zwrotach akcji, z których najważniejszym był powrót Polski i objęcie władzy w kraju. 11 listopada 1918 r., dzień odzyskania naszej niepodległości, to bowiem historia z magdeburskim prologiem.


Mariusz Kolmasiak (ur. 1987), częstochowianin, doktor historii, adiunkt w Dziale Badań Naukowych w Muzeum Łazienki Królewskie, absolwent Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i kierunku Ochrona Dóbr Kultury w Wyższej Szkole Zarządzania w Katowicach.
Historyk zajmujący się osobą Józefa Piłsudskiego i związanymi z nim miejscami z Belwederem na czele.
Członek Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz Związku Piłsudczyków RP Oddział w Częstochowie. Współorganizator częstochowskich uroczystości ku czci Marszałka, autor wykładów oraz wystaw poświęconych jego osobie. Wolontariusz akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia", polegającej na porządkowaniu polskich cmentarzy na Ukrainie.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Więzień Magdeburski

Więzień Magdeburski

Internowanie Józefa Piłsudskiego i dalsze losy Domku Magdeburskiego

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii