Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Młyny boże NW Zobacz większe

Młyny boże NW

LEOCIAK JACEK

978-83-8191-227-3

Nowy

CZARNE

37 egz.

Zapiski o Kościele i Zagładzie

Więcej szczegółów

24,43 zł

34,90 zł

-30%

Autor LEOCIAK JACEK
Rok wydania 2021
Ilość stron 200
Szerokość (mm) 125
Wysokość (mm) 205
Grzbiet (mm) 15
Wymiary 125 x 205 x 15 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Wydawca CZARNE

„Wiem doskonale, że Polacy ratowali Żydów w czasie Zagłady. Robiły to także siostry zakonne, robili to również księża diecezjalni (dawniej mówiło się świeccy) i zakonnicy. Dużo się na ten temat pisze. Sam napisałem książkę o pomocy Żydom, zatytułowaną Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów (2010). Spory w niej rozdział poświęciłem ratowaniu w klasztorach. Według danych z 2007 roku wśród Polaków uhonorowanych medalem 'Sprawiedliwy wśród Narodów Świata' jest czterdzieści sióstr zakonnych i dwudziestu księży. Na swoich kartkach starałem się jednak notować to, o czym pisze się rzadziej.

Wyjmuję je z pudełka po butach firmy Bradshaw & Lloyd. Angielska firma z tradycjami, działająca od końca XIX wieku. Zależy mi na konkretach, nawet na drobiazgach. Nie silę się na bezosobowy chłód czy wyprany z emocji obiektywizm. Przeciwnie — jest to zapis subiektywny, a wybór stronniczy. W końcu to moje pudełko”.
Jacek Leociak

Prof. dr hab. Jacek Leociak (ur. 1957) - kierownik Zakładu Badań nad literaturą Zagłady w Instytucie Badań Literackich PAN, członek założyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy instytucie Filozofii i Socjologii PAN, redaktor rocznika "Zagłada Żydów. Studia i Materiały". Opublikował: Tekst wobec Zagłady. O relacjach z getta warszawskiego, Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście (wspólnie z Barbara Engelking), Doświadczenia graniczne. Studia o dwudziestowiecznych formach reprezentacji, Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów, Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę. Zajmuje się różnymi formami zapisu doświadczeń granicznych ( w tym doświadczenia Zagłady). Razem z Barbara Engelking przygotował koncepcję galerii "Zagłada" w Muzeum Polin.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Młyny boże NW

Młyny boże NW

Zapiski o Kościele i Zagładzie

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii