Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Ofiary dwóch totalitaryzmów Zobacz większe

Ofiary dwóch Totalitaryzmów Losy rodzin katyńskich pod okupacją sowiecka i niemiecką

KURCZAB JOANNA

978-83-66340-22-0

Nowy

INSTYTUT PILECKIEGO

48 egz.

Losy rodzin katyńskich pod okupacją sowiecką i niemiecką.

Więcej szczegółów

29,40 zł

42,00 zł

-30%

Autor KURCZAB JOANNA
Ilość stron 352
Format 140 x 225 mm, oprawa twarda
Oprawa twarda
Rok wydania 2020
Wydawca INSTYTUT PILECKIEGO

Zamordowanie wiosną 1940 roku przez Sowietów ponad 20 tys. polskich obywateli – oficerów, funkcjonariuszy i urzędników państwowych – przez pół wieku było w Polsce tematem tabu. W ostatnich latach badacze wykonali ogromną pracę nad odkłamywaniem prawdy o Katyniu. Mniej uwagi poświęcano natomiast krewnym ofiar katyńskich.

Tymczasem wrzesień 1939 roku rozpoczął dramat nie tylko jeńców, lecz także ich bliskich. Przeżycie okupacji było wielkim wyzwaniem zwłaszcza dla tych rodzin, w których przed wojną kobiety poświęcały się prowadzeniu domu. Autorka postanowiła przyjrzeć się trudnym losom tych rodzin w latach II wojny światowej: warunkom, w jakich przyszło im żyć, ciężarom okupacyjnej codzienności i represjom, a także obieranym przez nie strategiom przetrwania. Stara się także odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób pokrewieństwo z zamordowanym oficerem lub funkcjonariuszem wpływało na wojenne losy. Ważnym wątkiem książki jest porównanie sytuacji krewnych ofiar katyńskich pod obiema okupacjami – niemiecką i sowiecką.

Historie tych rodzin – rozdzielonych przez wojnę, poddanych prześladowaniom, próbujących przetrwać – są niezwykle poruszające. Autorka postanowiła oddać głos samym bohaterom, dlatego głównym źródłem są tu relacje krewnych ofiar katyńskich. Dzięki podjętym szeroko badaniom udało się jej włączyć do obiegu historycznego także losy tych, których przeżycia dotychczas nie zostały opisane w publikacjach na temat sprawy katyńskiej.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Ofiary dwóch Totalitaryzmów Losy rodzin katyńskich pod okupacją sowiecka i niemiecką

Ofiary dwóch Totalitaryzmów Losy rodzin katyńskich pod okupacją sowiecka i niemiecką

Losy rodzin katyńskich pod okupacją sowiecką i niemiecką.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii