Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Śmierć na Kosowym Polu. Historia mitu kosowskiego Zobacz większe

Śmierć na Kosowym Polu. Historia mitu kosowskiego

COLOVIC IVAN

978-83-66143-14-2

Nowy

POGRANICZE

10 egz.

30,60 zł

45,00 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor COLOVIC IVAN
Rok wydania 2019
Ilość stron 448
Wymiary 165 x 240 mm, oprawa twarda
Oprawa twarda
Wydawca POGRANICZE

Agon historii i wieczności uwolniony przez klęskę, która od czasów średniowiecza do dziś chce być zwycięska, staje się przedmiotem przenikliwej eksploracji Ivana Čolovicia. Książka wieńcząca jego wieloletnie zmagania z kosowskim fantomem otrzymała wielce znamienny tytuł Śmierć na Kosowym Polu. Historia mitu kosowskiego.

Zaglądamy w głąb psyche ludzi, środowisk i narodów naznaczonych mitem kosowskim, niezależnie od tego, czy są jego wyznawcami, czy też adwersarzami. Samo poznanie historii mitu podważa nieuchronność jego trwania w powtarzających się i niezmiennie fatalistycznych inkarnacjach. Od chwili ukazania się tej książki nic w życiu mitu kosowskiego nie jest takie, jakie było. Čolović rzuca wyzwanie wiecznemu trwaniu mitu politycznego, który to, co historyczne, przemieniał w bieg ziemskich zdarzeń po zamkniętych kręgach. Śmierć otrzymuje swoją historię. Psyche przegląda się w zwierciadle. Obie boginie wieczności skonfrontowane zostają z ziemską rzeczywistością i spojrzeniem z dystansu. Zdetronizowane przez nie fakty i obce spojrzenia nabierają na nowo esencjonalności. Narcyz dowiaduje się, jak widzą go inni, pojmuje, że kartki wydarte przez niego z księgi żywota przetrwały, a to, co opowiedział po swojemu, podlega krytycznej analizie.

Śmierć na Kosowym Polu zajmuje szczególne miejsce w dziele badacza Ivana Čolovicia i w jego obywatelskiej postawie. Mamy do czynienia z książką zaangażowanego intelektualisty, który z podziwu godną naukową determinacją wypowiedział walkę terrorowi kultury w służbie dyktatorów i ideologicznych demagogów, terrorowi odpowiedzialnemu za tworzenie i upowszechnianie destrukcyjnej mitopolityki”.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Śmierć na Kosowym Polu. Historia mitu kosowskiego

Śmierć na Kosowym Polu. Historia mitu kosowskiego

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii