Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Gen wolności Zobacz większe

Gen wolności

PRACA ZBIOROWA

978-83-7339-243-4

Nowy

CB

16 egz.

Koncepcje polityczne opozycji niepodległościowej w latach 1975-1989.

Więcej szczegółów

31,21 zł

45,90 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor PRACA ZBIOROWA
Rok wydania 2019
Ilość stron 288
Wymiary 168 x 240 mm, oprawa miękka
Oprawa miękka
Wydawca CB

W tomie Gen wolności zostały przypomniane programy polityczne organizacji opozycyjnych działających w Polsce w latach 1975-1989. Publikacja ma charakter źródłowy, ponieważ jej autorami są autentyczni, znaczący przedstawiciele tych organizacji. Niniejsze wydawnictwo jest pokłosiem Pierwszego Ogólnopolskiego Zjazdu Formacji Niepodległościowych, który odbył się w Warszawie 23 lutego 2019 roku.

Pojawienie się w Polsce już w latach 70. ubiegłego wieku opozycji politycznej w postaci zorganizowanych struktur, dysponujących podziemną prasą, było zjawiskiem wyjątkowym wśród państw tzw. demokracji socjalistycznej. Wraz z tym faktem stała się możliwa otwarta i wolna myśl polityczna, publikowana i popularyzowana poza komunistyczną cenzurą. Typowa postawa opozycji wyrażała się wtedy stosunkiem poszczególnych organizacji do PZPR. Tzw. lewica laicka była zwolenniczką reform, które miałyby zostać przeprowadzone przy współudziale grupy tzw. reformatorów w PZPR. Natomiast opozycja „niepodległościowa” stanowczo wykluczała możliwość takiej współpracy, myśląc o PZPR jako o partii Płatnych Zdrajców Pachołków Rosji.

Postawy te zapowiadały późniejszy głęboki podział wśród Polaków. Wywołały spór, który przeniósł się w dzisiejsze czasy i przybrał postać sporu pomiędzy projektami Polski liberalnej a Polski solidarnej.

Dzisiaj, gdy nie grozi nam już bezpośrednio dyktatura komunizmu, naszym obowiązkiem jest ocalenie pamięci o debacie politycznej z lat 1975-1989, nie tylko ze względu na jej bezkompromisową, odważną, duchową elegancję i przejrzystość, ale także na jej powagę i wysoki poziom intelektualny oraz ze względu na obowiązujące w niej kryteria politycznej dyskusji, np. na kryterium prawdy. Zasady te powinny być wzorem dla współczesnej debaty politycznej!

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Gen wolności

Gen wolności

Koncepcje polityczne opozycji niepodległościowej w latach 1975-1989.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii