Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Siódmy życiorys Zobacz większe

Siódmy życiorys

OTA FILIP

978-83-8191-407-9

Nowy

CZARNE

16 egz.

Ze wstępem Andrzeja S. Jagodzińskiego

Więcej szczegółów

33,93 zł

49,90 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor OTA FILIP
Rok wydania 2022
Ilość stron 384
Szerokość (mm) 158
Wysokość (mm) 237
Grzbiet (mm) 32
Wymiary 158 x 237 x 32 mm
Oprawa twarda
Wydawca CZARNE

Ta powieść zapewne nigdy by nie powstała, gdyby historia nie dopadła Oty Filipa. W 1998 roku w niemieckiej telewizji wyemitowano dokument oskarżający pisarza o to, że na początku lat pięćdziesiątych, współpracując z bezpieką, przyczynił się do skazania i uwięzienia kilku swoich kolegów z wojska. Syn pisarza pod wpływem tej informacji załamał się i popełnił samobójstwo. Ten cios stał się dla Oty Filipa pretekstem do rozliczenia z przeszłością.

Urodzony w Śląskiej Ostrawie pisarz o czesko-niemieckim pochodzeniu rozliczył się nie tylko z wielką historią, ale także z sobą samym i najbliższą rodziną. Siódmy życiorys to wybitna powieść, ale przede wszystkim bezwzględnie szczera spowiedź z kilkunastu lat życia – „trzynaście decydujących dla mnie lat pomiędzy wiosną 1939 roku a październikiem 1952 roku, czyli od moich dziewięciu do dwudziestu dwu lat, kiedy w sercu Europy połamała mnie, przemieliła i w końcu wypluła na dalsze życie skurwiona historia, którą wtedy władali dwaj zbrodniarze – Hitler i Stalin”.

Ota Filip (1930–2008) – czesko- i niemieckojęzyczny prozaik i publicysta, jeden z najważniejszych przedstawicieli czeskiej literatury emigracyjnej. W 1968 roku za przygotowanie i rozpowszechnianie antyradzieckich ulotek na osiemnaście miesięcy trafił do więzienia Bory w Pilznie. W 1974 roku został przez czeskie władze zmuszony do wyjazdu do Niemiec. Pracował jako dziennikarz, publikował m.in. w „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Die Welt” i „Die Zeit”, był redaktorem w wydawnictwie Fischer Verlag. Członek Bawarskiej Akademii Nauk i Sztuk, współpracownik Radia Wolna Europa, udzielał się w emigracyjnym PEN Clubie. Autor kilkunastu książek, w tym znanych polskiemu czytelnikowi Wniebowstąpienie Lojzka Lapaczka ze Śląskiej Ostrawy oraz Sąsiedzi i ci inni. Laureat kilku nagród, m.in. Medalu Za Zasługi, nadawanego przez prezydenta Republiki Czeskiej, i Nagrody Literackiej im. Adalberta von Chamisso przyznawanej przez Fundację Roberta Boscha.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Siódmy życiorys

Siódmy życiorys

Ze wstępem Andrzeja S. Jagodzińskiego

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii