Brak produktów
Dla większości ludzi historia Australii zaczyna się w roku 1788, w momencie odkrycia jej rzez Brytyjczyków. Dotąd panuje powszechne przekonanie o swego rodzaju „tabula rasa” w rzeszłości kontynentu. Rdzenne ludy Australii, Aborygeni, zepchnięte zostały na margines rodzącego się nowego wielonarodowego społeczeństwa Australii.
Oblicza adwentyzmu Mały słownik adwentyzmu - hasła Skróty tytułów ksiąg biblijnych używanych w tekście
For those who met Father Marian Żelazek, SVD it was clear that despite his outward modesty and unassuming manner they encountered a great missionary, community worker, but above all a man of God, homo Dei....
Książka przedstawia genezę, historię, naukę buddyzmu, w tym m.in.: życie Buddy, Cztery Szlachetne Prawdy, zagadnienie nirwany, problematykę wspólnoty buddyjskiej, charakterystykę różnych szkół. Dodatkowo znajdziemy w niej indeks, mapy, tabele, ryciny, literaturę uzupełniającą.
Zbiór refleksji eschatologicznych. Autor, dyrektor Instytutu Ekumenicznego KUL i kierownik Katedry Teologii Prawosławnej, jest rzecznikiem uniwersalnej nadziei zbawienia, czyli nadziei na zbawienie wszystkich. Dlaczego głoszę nadzieję? jest swego rodzaju wyznaniem, teologicznym credo katolickiego teologa.
Alternatywą dla „wojny kultur” jest dialog i porozumienie wyznawców religii. To przekonanie było ideą przewodnią działalności i wypowiedzi Jana Pawła II.
Od wielu lat usiłowałem towarzyszyć ludziom żyjącym w czasie mojego życia. Książki o nadziei ukazujące się w „zielonej serii” VERBINUM były wyrazem tego pragnienia. Potrzeba nam wszystkim światła nadziei, zachęty, duchowego rozjaśnienia, dostrzeżenia głębszego nurtu życia. Pisanie o niezgłębionych tajemnicach wiary musi z konieczności być nieustannym debiutem.
Przegląd najważniejszych różnic i zbieżności w postawie etycznej wielkich religii (judaizmu, chrześcijaństwa, islamu, buddyzmu, hinduizmu) wobec ważnych i aktualnych kwestii współczesnego świata.
W jakimś popołudniowym talk show występuje pewna samozwańcza „czarownica”. Twierdzi, że wierzy w „śmierć i ponowne narodziny”. Jeden z uczestników dyskusji jest księdzem. Gdy czyni jakąś krytyczną uwagę, „czarownica” wyrzuca z siebie: nauka o reinkarnacji czyli o ponownych narodzinach duszy w innym ciele, była aż do 553 r. częścią nauki chrześcijańskiej.
Powstanie, historia, nauka i tradycje karaimizmu. Niezwykłe dzieje mniejszości religijnej, wspomnienia mieszkańców przedwojennych Trok, Łucka, Wilna. Święta i obrzędy, karaimskie przysłowia, wiersze, modlitwy.
Zostawiłem spokojne, w miarę poukładane życie Z codziennym obiadem, godzinami spędzanymi ze znajomymi w pubach Trójmiasta, wygodnym łóżkiem i innymi przyjemnymi rzeczami Zdecydowałem się nbsp; nbsp;
Krytyczne studium Alessandra Olivieri Pennesiego pozwala zapoznać się z założeniami, kluczowymi pojęciami i specyficzną terminologią chrystologii New Age, a ponadto ukazuje wyzwania, jakie chrystologia Nowej Ery stawia chrystologii chrześcijańskiej.
Pontyfikat Jana Pawła II przejdzie do historii Kościoła i zapisze się w dziejach ludzkości, jako przełomowy. Nie tylko z powodu wprowadzenia nas w trzecie tysiąclecie, nie tylko z powodu przełomu wieków. Stanie się zapewne przełomem moralnym dla wszystkich ludzi ...
Ikona fascynuje współczesny świat swoją formą, kompozycją, treścią. Jej symboliczny język dysponuje niewyczerpanymi środkami komunikacji i percepcji.
Wielu ludzi tak bardzo przyzwyczaiło się do postrzegania chrześcijaństwa jako „religii Zachodu” czy „religii europejskiej”, że trudno im uznać prawdę, iż było i jest ono religią uniwersalną, do rozwoju której europejskie pośrednictwo nie jest konieczne. Chrześcijaństwo przyjmuje czasem formy, które szokujące wydają się tylko na pierwszy rzut oka.
Giovanni Maria Mastai-Ferretti (1792-1878) – papież Pius IX (1846-1878) to jedna z najznamienitszych, a jednocześnie budzących wielkie kontrowersje, postaci w historii Kościoła katolickiego. Jego najdłuższy w historii pontyfikat, trwający 31 lat 7 miesięcy i 21 dni, przypadł na czas politycznych walk i rewolucyjnych reform w Europie i na świecie.
Niniejszy słownik, będący uzupełnieniem dwóch już wydanych (Ikona i Liturgia prawosławna), obejmuje has³a dotycz¹ce obrzê dów liturgi cznych, np. obrzędu koronowania w sakramencie małżeństwa, świątecznych, np. obrzędu pogrzebu Bogurodzicy, odprawianego w święto Zaśnięcia Najoewiętszej Bogurodzicy.
Bogato ilustrowany unikatowymi zdjęciami z Indii album autorstwa Agnieszki Smreczyńskiej-Gąbki przybliża czytelnikowi postać nominowanego w 2002 roku do nagrody Nobla misjonarza werbisty o Mariana Żelazka.
Drugie, poprawione i uzupełnione, wydanie zwięzłego kompendium wiedzy o odkryciach wykopaliskowych na terenie Palestyny. Autor, ceniony niemiecki archeolog, biblista i teolog, przedstawia w nim najważniejsze miejsca, budowle i przedmioty codziennego użytku wzmiankowane w Biblii, a także najczęściej wspominane biblijne ludy i narody.
Doświadczenie religijne jest jednym z pięciu wymiarów religii, przez niektórych badaczy uznawany za wymiar podstawowy, ponieważ wskazuje na źródła religii i religijności. Doświadczenie religijne w literaturze przedmiotu jest rozumiane szeroko.
Syntetyczne przedstawienie powstania islamu, jego historii i nauki. Muhammad - Pieczęć Proroków, Koran - święta księga islamu, pięć filarów, szyici i sunnici, państwo i polityka - to tylko niektóre z poruszanych zagadnień. Książeczkę uzupełniają indeks, mapy, tabele, ryciny, literatura uzupełniająca.
Od drugiej wojny światowej nowe przestrzenie społeczne przydają sił sprawowaniu obrzędów, szczególnie obrzędów związanych z rokiem kalendarzowym. Na przykład Boże Narodzenie świętuje się dziś we wszystkich przedsiębiorstwach, a w holach przedsiębiorstw i wielkich budynków stawia się choinki.
Radość wszelkiego stworzenia – rzecz o adwencie i Bożym Narodzeniu to książka przedstawiająca genezę i historię święta Bożego Narodzenia i związane z nim tradycje chrześcijańskie, obrzędy i ceremonie kościelne oraz bogate, polskie tradycje świąteczne: zwyczaje domowe, gospodarskie, towarzyskie, widowiska ludowe i zabawy, wierzenia i legendy.
Ks. prof. Wacław Hryniewicz OMI urodził się w Łomazach k. Białej Podlaskiej 23 lipca 1936 r. W latach 1968–1970 przebywał na stypendium badawczym w Louvain/Leuven, Pa ryżu, Londynie i Rzymie. Od 1975 do 1983 r. był kierownikiem Sekcji Teologii Porównawczej i ekumenicznej Wydziału Teologii KUL
Syntetyczne przedstawienie powstania, historii i nauki judaizmu. Dwanaście pokoleń Izraela, mistyka żydowska, syjonizm i państwo Izrael, międzynarodowy antysemityzm, Żydzi w diasporze to główne poruszane zagadnienia. Dodatkowo książeczka obejmuje indeks, mapy, tabele, ryciny, literaturę uzupełniającą.
Dla wielu ludzi, zmęczonych rozczarowaniami, słowo "nadzieja" przestaje być nośnikiem sensu. Zbyt wiele z ich oczekiwań zostało udaremnionych lub okazało się tylko złudzeniem...
Masoneria Mały słownik przybliża terminologię związaną z masonerią, zaznajamia z jej historią, rozwiewa wiele wątpliwości co do celów tego ruchu
Kolejny tomik z serii małych słowników poświęcony jest monastycyzmowi chrześcijańskiemu, który od późnej starożytności, poprzez okres rozkwitu średniowiecza, aż do czasów współczesnych wywierał i nadal wywiera ogromny wpływ na dzieje Kościoła.
Mały słownik liturgii prawosławnej obejmuje hasła dotyczące celebracji i rodzajów Liturgii eucharystycznej, ksiąg i przyborów liturgicznych, szat duchowieństwa, ewnętrznej i wewnętrznej przestrzeni sakralnej, jaką jest cerkiew, sakramentów, a także postaw, pokłonów, kalendarza liturgicznego, świąt, w tym najważniejszego – Paschy (Wielkanocy).
Ks. prof. Wacław Hryniewicz OMI urodził się w Łomazach k. Białej Podlaskiej 23 lipca 1936 r. W latach 1968–1970 przebywał na stypendium badawczym w Louvain/Leuven, Pa ryżu, Londynie i Rzymie. Od 1975 do 1983 r. był kierownikiem Sekcji Teologii Porównawczej i ekumenicznej Wydziału Teologii KUL
Książka wyrosła z archiwum zbieranej w ciągu 30 lat korespondencji z Czytelnikami. Stanowi próbę dialogu z ich refleksjami, pytaniami i wątpliwościami, o których szczerze i otwarcie piszą w listach. To świadectwo odzwierciedla stan naszej religijności, naszych rozterek i poszukiwań.
Syntetyczne przedstawienie powstania, historii i nauki hinduizmu. Czasy Wedy, najważniejsi bogowie, święta i pielgrzymki, system kastowy, neohinduizm - to najważniejsze poruszane tematy. Książeczka także zawiera indeks, mapy, tabele, ryciny, literaturę uzupełniającą.
Słownik zawiera ponad 360 haseł, dostarcza syntetycznej, podstawowej informacji o zwyczajach, obrzędach i tradycjach w Polsce.