Brak produktów
Wydawcy
Cykl: Rynki surowców i energii
Forpocztą produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, nie licząc hydroenergetyki, były obiekty wykorzystujące siłę wiatru. Pierwsze sprawne urządzenia o takim właśnie przeznaczeniu pojawiły się jeszcze w XIX wieku. Były głównie dziełami wynalazców i hobbystów. Nie były przeznaczone do publicznego użytku. Elektrownie Gospodarcze nie odgrywały jednak większego znaczenia.
Cykl Rynki surowców i energii
Cykl Rynki surowców i energii
"Krąg" nieświadomie kojarzy się ze spójnością. Przywodzi na myśl jedność elementów, które okala. Interpretacja jego symboliki nie nastręcza nikomu trudności. (...)
Rola gazu ziemnego jako surowca energetycznego w zamożnych państwach europejskich staje się coraz ważniejsza. Stopniowa wypiera on tradycyjnie wykorzystywany w północnej i środkowej części Starego Kontynentu węgiel. (...)
Książka pod redakcją Roberta Maciejewskiego "Cyberbezpieczeństwo i bezpieczeństwo fizyczne obiektów w energetyce" to interdyscyplinarne spojrzenie na problematykę cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa fizycznego obiektów mających zastosowanie w szeroko rozumianej dziedzinie energetyki.
Prezentowana pozycja nosi znamiona wydania o charakterze pionierskim. Stanowi propozycję systematyzacji istotnych społecznych kwestii, które wpisują się w koncept potencjalnej strategii przetrwania gatunku ludzkiego.
We współczesnym świecie bezpieczeństwo staje się pojęciem wielowymiarowym. Przez długi okres czasu tę kategorię odnoszono praktycznie tylko do przeciwdziałania i neutralizacji militarnych zagrożeń.
Opłaty celowe, cła, akcyzy, koncesje...-to instrumenty, które determinują, opłacalność zastosowania określonego nośnika energii. Na każdej zakupionej baryłce ropy naftowej państwo zarabia przynajmniej jeszcze raz tyle, ile płaci za nią eksporterowi. Podobne zyski przynosi sprzedaż obywatelom gazu ziemnego
Rozwój nowoczesnych technologii, a w zasadzie gwałtowne jego przyspieszenie, którego współcześnie jesteśmy świadkami, jest konsekwencją zmian zachodzących w sektorze energetycznym. Dotyczą one każdego segmentu, od wytwarzania paliw i energii elektrycznej począwszy, a na nich przesyle, magazynowaniu i dystrybucji skończywszy.
Opracowanie przygotowane przez dra Stanisława Hałaburę jest wartościowym i wyczerpującym studium tytułowego zagadnienia. Zawiera ono dogłębną analizę problemu oraz przedstawia sposoby walki z tym zjawiskiem.
...Bezpieczeństwo stało się ostatnio jednym z najbardziej nośnych haseł w nauce. Jest to fenomen o złożonej naturze. Wbrew pozorom, nie wynika on ze wzrostu potencjalnych zagrożeń będących pochodną: wojen, lokalnych konfliktów zbrojnych, przewrotów czy ataków terrorystycznych...
...Dziś coraz większego znaczenia nabiera wykorzystanie drewna jak i innych paliw biomasowych w energetyce rozproszonej.
Przeniesienie kwestii związanych z bezpieczeństwem do przestrzeni badawczej, dotyczącej energetyki, w wielu przypadkach pozbawia dociekania koniunkturalnego charakteru. Przywraca naturalny dla naukowych poszukiwań porządek, w którym poznanie stanowi wartość nadrzędną.
Niwelowanie różnic gospodarczych i kulturowych uchodzić może za signum temporis ostatnich dekad. Procesy te określane mianem globalizacji, a w społeczeństwach doświadczonych ich skutkami nierzadko utożsamiane z neokolonializmem, kształtują naszą rzeczywistość.
Energia elektryczna już obecnie traktowana jest jako "paliwo" przyszłości. Nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie cokolwiek miało się zmienić. Rewolucja teleinformatyczna, automatyzacja czy też rozwój nowych technologii są przykładami tych okoliczności, które pozwalają rozpatrywać kwestię nie w kategorii prognozy, lecz realizującego się scenariusza.
Autor przeprowadza bardzo szczegółową analizę konsekwencji prawnych poszczególnych regulacji, które umożliwiły pojawienie się oraz funkcjonowanie TGE w jej obecnym kształcie, w szczególności na uwagę zasługuje podsumowanie skuteczności poszczególnych pakietów energetycznych. Zasługuje to na pochwałę, gdyż jest to problem często w literaturze pomijany.
Energetyka i związana z nią problematyka tworzą przestrzeń badawczą, której nie da się przyporządkować jednemu tylko z pól działalności naukowej.
"W bieżącym roku przypada 25 rocznica odzyskania niepodległości przez Armenię. Rocznica ta prowokuje do pytania o bilans osiągnięć transformacyjnych kraju, o którym niewiele pisze się w Polsce."
W bieżącym roku przypada 25 rocznica odzyskania niepodległości przez Armenię. Rocznica ta prowokuje do pytania o bilans osiągnięć transformacyjnych kraju, o którym niewiele pisze się w Polsce. Tym bardziej należy docenić inicjatywę publikacji niniejszej książki.
"Energetyka - szanse, zagrożenia, wyzwania" to czwarty już tom cyklu "Bezpieczeństwo energetyczne - rynki surowców i energii".
Forpocztą produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, nie licząc hydroenergetyki, były obiekty wykorzystujące siłę wiatru. Pierwsze sprawne urządzenia o takim właśnie przeznaczeniu pojawiły się jeszcze w XIX wieku.
Przyszłość energetyki ma kluczowe znaczenie dla wszystkich.
Przyszłość energetyki ma kluczowe znaczenie dla wszystkich.
Hasło "Europejski wymiar bezpieczeństwa energetycznego" nie ma swojej literatury przedmiotu, nie znalazło dotąd też swego odzwierciedlenia w publicystyce, jest jednak rozpoznawalne i czytelne. Zawartość merytoryczna jego treści nie nasuwa wątpliwości.
Wyniki badań naukowych, które przedostaja sie do dyskursu publicznego na temat bezpieczeństwa energetycznego, przedstawiane są selektywne w zależności od koniunkturalnych potrzeb. Nierzadko prezentowane fragmentarycznie, bez kontekstu...
Wyniki badań naukowych, które przedostaja sie do dyskursu publicznego na temat bezpieczeństwa energetycznego, przedstawiane są selektywne w zależności od koniunkturalnych potrzeb. Nierzadko prezentowane fragmentarycznie, bez kontekstu...