Brak produktów
Wydawcy
Opowieści warszawskiej przewodniczki Wydanie trzecie
POLECAMY w 100 letnią rocznicę urodzin Historia legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego wpisuje się w kontekst relacji polsko-żydowskich, polsko-amerykańskich, zachowuje jednakże znacznie bardziej uniwersalne przesłanie - może być moralnym drogowskazem także dla kolejnych pokoleń ludzi na wszystkich kontynentach.
Zamieszczone w niniejszej książce wiersze „z babcinych szuflad” Tadeusz Plebański odnalazł w domowym archiwum. Ocalone przez niego od zapomnienia stanowią wspaniałe świadectwo kultury dawnych rodów ziemiańskich.
Nowy tomik zawiera 48 nowych imion i poświęconych im uroczych 48 miniaturek, które są „obrazami” nie tylko konkretnych imion dziecięcych, ale też – przedstawiają świat dziecięcych marzeń, akcentują potrzebę miłości i akceptacji ze strony najbliższych.
Zaproszenie autora do podróży przez wielokulturową i wieloreligijną rzeczywistość, gdzie peryferie okazują się być wielkim światem, gdzie teraźniejszość wiąże się z przeszłością, gdzie emocje są żywe, a opowieści autora i ich odniesienia nabierają symbolicznych znaczeń i stawiają uniwersalne pytania.
Krysia opowiada pasjonująco o pasjonujących ludziach, których sama przyciągała do współpracy z "Radarem". (Ta lista jest bardzo długa, m.in. Marek Hłasko, Czesław Niemen, Ewa Demarczyk, Wanda Warska, Józef Szajna, Piotr Skrzynecki - red.). (...)Z wstępu Stefana Bratkowskiego
"Schodzenie w głąb" – tym tytułem pierwszej części "Tryptyku z trzema sonetami" można scharakteryzować tomik poetycki autorstwa Katarzyny Citko. Wiersze w nim zawarte są bowiem próbą zejścia do wnętrza samego siebie, tam, gdzie człowiek spotyka się z samym sobą, ale także z Bogiem.
Tuż przed kolejną rocznicą Września został opublikowany dziennik wojenny porucznika rezerwy Eugeniusza Frąckiewicza, opracowany, przygotowany do wydania i opatrzony przypisami przez Małgorzatę Borczak, redaktorkę „Nowych Książek”.
Przejaśnienia" Łukasza Nicpana są nie tyle zbiorem wierszy, co starannie przemyślaną, poetycką książką, zwieńczającą ostatni okres twórczości puszczańskiego poety. Jej szerokim tematem jest uniwersum doświadczeń współczesnego człowieka.
Niniejsza monografia składa się z dwóch części. Pierwsza, zatytułowana Obłęd. Jednostki wybitne dotknięte chorobą psychiczną – wpływ zaburzeń na proces twórczy, kształt i odbiór dzieła zawiera wykładnię na temat choroby psychicznej, jaką jest schizofrenia. Autorka wyjaśnia współczesne oraz historyczne znaczenie pojęcia "schizofrenia".
Nowy tomik poezji Chmurki i humorki Zofii Olek-Redlarskiej adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
"Autor buduje swoją poetycką wypowiedź w sposób bardzo intymny i otwarty zarazem, wysublimowany i dojmujący równocześnie. (…) Ostanie dni lata zachwycają utworami podszytymi autentycznym liryzmem" Z recenzji Przemysława Kulińskiego "Nowe Książki" 2015, nr 9.
Tom wierszy "Biały Kruk" stanowi istotne novum we współczesnej poezji polskiej. Jego autor, dokonawszy już na wstępie swoistej pogłębionej personifikacji i animizacji Księżyca, wiedzie z nim dysputy i spory daleko wykraczając poza problemy egzystencjalne współczesności, korygując jednocześnie postmodernistyczny jej wizerunek.
"Domowa księga rodzaju", piąty tomik wierszy Łukasza Nicpana, łączy w sobie – co typowe dla tego poety – dwa przeciwstawne, choć przenikające się spojrzenia: na powszednie, konkretne zdarzenie – choćby ćmę na ścianie, krzak aronii w ogrodzie – z jednoczesnym rozszerzeniem perspektywy, jakby odjazdem kamery – w kosmos, w historię powszechną, historię sztuki lub metafizykę.
Pierwszy bogato ilustrowany album biograficzny, który poprzez pryzmat "życia na walizkach" przybliża postać Henryka Sienkiewicza – podróżnika. Podróż naznaczyła jego biografię i nadała jej niezwykły koloryt.
Zbiór siedemdziesięciu siedmiu wierszy Łukasza Nicpana czyta się jak powieść, jednym tchem. Jest to poezja bardzo współczesna, a zarazem przystępna, ponieważ środki artystyczne po mistrzowsku włączone są w strumień mowy potocznej. Lekturę ułatwia ponadto wyczuwalny rytm wierszy i gdzieniegdzie połyskujące rymy.
Nauczanie w XXI w., jak nigdy dotąd, wymaga podejmowania decyzji w toku dyskusji pomiędzy nauczycielem i uczniem oraz pomiędzy władzami i nauczycielem. W systemie rządzonym przez żandarma trudno oczekiwać, by powstała przestrzeń do dyskusji i ustalony został język dialogu.
Książka napisana w formie pamiętnika, ukazuje dzieje jednego z oddziałów sformowanych w II Obwodzie AK Żoliborz. Autor z niezwykłą dokładnością i autentyzmem opisał konspiracyjną działalność i powstańcze walki jednostki...
...spontaniczna, uczciwa i szczera aż do bólu – powinna być czytana przez kolejne generacje polskich czytelników. Znałem osobiście niektórych jej bohaterów, dziś już nieżyjących. Ale w żyjącym i czynnym w Jerozolimie „Kaziku” widzę zawsze wspaniałego chłopaka z dawnej Warszawy...Władysław Bartoszewski
Fascynująca podróż śladami mistrza reportażu. Od Pińska, Palmir, Warszawy, poprzez Azję, Afrykę, Amerykę Południową, Rosję i inne miejsca, w których pracował, pisał, i dokumentował świat, w dramatycznych czasach przełomów i rewolucji...