Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Sprzedani Reportaże z peryferii Wojciech Ganczarek motyleksiążkowe.pl Zobacz większe

Sprzedani Reportaże z peryferii

GANCZAREK WOJCIECH

978-83-963290-4-2

Nowy

WOJCIECH GANCZAREK WYDAWNICTWO UWAŻNE

122 egz.

Wydanie II, poprawione.

Więcej szczegółów

37,50 zł

62,50 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-40%

Autor GANCZAREK WOJCIECH
Rok wydania 2023
Ilość stron 384
Szerokość (mm) 145
Wysokość (mm) 210
Grzbiet (mm) 25
Wymiary 145 x 210 x 25 mm
Oprawa miękka
Wydawca WOJCIECH GANCZAREK WYDAWNICTWO UWAŻNE

Nagroda Magellana 2022 w kategorii "książka reportażowa".

Mogłoby się wydawać, że nie ma kraju mniej związanego z dynamicznymi zmianami we współczesnym świecie, niż anonimowy Paragwaj. Tymczasem za każdym razem, gdy kupujemy przecenione mięso w supermarkecie, nasz obiad współfinansują Paragwajczycy i środowisko naturalne, które ich otacza. Książka "Sprzedani. Reportaże z peryferii" zabiera nas w podróż tematyczną po skutkach globalizacji.


Odwiedzając wioski i prowincjonalne miasteczka, Wojciech Ganczarek portretuje kraj tyleż nieznany, co wyjątkowy. Lider ruchów niepodległościowych i rozwoju przemysłu w regionie, Paragwaj to jedyne miejsce w Ameryce Południowej, gdzie język nieeuropejski zachował się w powszechnym użyciu. W pamięci bohaterów książki powracają wspomnienia dawnej świetności, zniszczonej wraz z wojną z 1864 roku. Znów: jedyną wielką wojną na kontynencie. Ale dzisiejszy Paragwaj to dokładne zaprzeczenie tamtego Paragwaju sprzed lat. Niezależność gospodarczą zamieniono na ścisłe podporządkowanie cenom z giełdy towarowej w Chicago, populację miejscową - na zagranicznych plantatorów soi. Dawna kolonia hiszpańska stała się kolonią świata, rajem dla land grabberów, rekordzistą w globalnych rankingach nierówności i deforestacji. I chociaż nazwa "Paragwaj" wciąż nie kojarzy się z niczym szczególnym, ta niewielka republika południowoamerykańska znajduje się w samym oku cyklonu monopolizacji handlu żywnością, na celowniku międzynarodowych instytucji finansowych i w awangardzie globalnych zmian, które trudno określić jako pozytywne.

Wydanie II, poprawione. Projekt zrealizowany przy wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego. Książka powstała równolegle z filmem dokumentalnym "Jestem Paragwajczykiem"(hiszp. Soy paraguayo, 92', 2019).


Gdyby zrobić w Polsce sondę uliczną dotyczącą Paragwaju, to większość ankietowanych pewnie nie miałaby żadnych skojarzeń z tym krajem lub pomyliłaby go z (wcale nie sąsiadującym) Urugwajem. To dlatego, że w naszym języku brakowało do tej pory solidnej publikacji na jego temat, co na szczęście zmienia właśnie Wojciech Ganczarek. Książka "Sprzedani. Reportaże z peryferii" oddaje głos samym Paragwajczykom, którzy dzięki czułemu uchu autora mogą pokazać Polakom, że chociaż dzieli nas jedenaście tysięcy kilometrów, to emocje i marzenia mamy już takie same.
Maciej Okraszewski, Dział Zagraniczny

Czułość narracji i głębia interpretacji historycznej to cechy, które wyróżniają tę książkę. Autor buduje obszerny zbiór wiedzy, nie nakładając na siebie rozmaitych stylów narracyjnych, ale przeplatając je w sposób przemyślany, oferując czytelnikowi przykład pomysłowej i atrakcyjnej literatury.
Maria Fernanda Andrade, pisarka ekwadorska

[Wojciech Ganczarek] używa zawrotnej, dynamicznej narracji, przypominającej sekwencję filmowych scen lub oniryczną podróż, w której następujące po sobie głosy opowiadają nam o przerażającej bezkarności, z jaką kompletnie skorumpowana klasa polityczna rozmontowuje kraj na kawałki, ale i o sprawiedliwej walce zwykłych ludzi o skrawek własnej ziemi. Inną zaletą jest fakt, że mamy do czynienia z tekstem żywym, który wchodzi w dyskusję z czytelnikiem na każdej stronie. W moim osobistym przypadku, ta lektura przeniosła mnie z powrotem na piękną Ziemię Guarani, na której przyszło mi przeżyć siedem lat dzieciństwa.
Marcelo Valko, argentyński psycholog i badacz ludobójstwa ludności rdzennej

Dajmy się ponieść opisom Ganczarka nie tylko po to, aby przyswoić ogrom wiedzy o mało znanej republice, ale również po to, aby lepiej zrozumieć samych siebie.
Piotr Strzeżysz, pisarz i podróżnik

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Sprzedani Reportaże z peryferii

Sprzedani Reportaże z peryferii

Wydanie II, poprawione.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii