Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Grochów wyd 2021 Zobacz większe

Grochów wyd 2021

STASIUK ANDRZEJ

978-83-8191-254-9

Nowy

CZARNE

10 egz.

Z ilustracjami Kamila Targosza

Więcej szczegółów

23,73 zł

34,90 zł najniższa cena z 30 dni przed obniżką

-32%

Autor STASIUK ANDRZEJ
Rok wydania 2021
Ilość stron 96
Szerokość (mm) 131
Wysokość (mm) 203
Grzbiet (mm) 11
Wymiary 131 x 203 x 11 mm
Oprawa twarda
Wydawca CZARNE

O babce, która wierzyła w duchy, o starym psie, o pisarzu z Izdebek i o przyjacielu, z którym złaził Grochów i przejechał pół Polski — Stasiuk pisze o umieraniu i namacalności życia, o materialności wspomnień, o bliskości śmierci i jej wiecznej niedostępności. Bury kot zwija się w kłębek w cieple stygnącego ciała starej suki, babka, „cała w czerni, szczupła i spokojna”, przechodzi do świata, który zawsze był obok, Guścio, choć niewiele już może powiedzieć, przekornie pluje pestkami. A przyjaciel, „odlatując przez komin”, przynosi zapach pociągu do Łupkowa, dzikich jabłoni na ulicy Makowskiej i chłodnej wiosny w portowym Piranie. Cztery opowiadania Andrzeja Stasiuka to boleśnie piękna opowieść o śmierci, o zwyczajnej kropce na końcu życia.


Kiedyś nas nie będzie. Są ludzie i zdarzenia, które pomagają nam przyzwyczaić się do tej myśli.
Bo to w końcu przychodzi. I to tak jakoś szybko i zwyczajnie, jakby zawsze było obok.
Andrzej Stasiuk

Ta książka jest magicznym wezwaniem pomocy. I pomoc nadchodzi – z przeszłości, którą autor zaklina. Od babki, która wierzyła w duchy. Od ojca proletariusza, który godził się na swój los. Od zmarłego przyjaciela, który „odleciał przez komin”. Stasiuk stawia tą książką rozpaczliwy opór wobec „płynnej rzeczywistości”. Przywołuje na pomoc stare zaklęcia — on, „syn ludu, który niegdyś swoich zmarłych chował pod progiem. Żeby ich mieć na wieki”. Żeby mieć dowód, że „żyliśmy prawdziwym życiem, nie”?
Tadeusz Sobolewski

„Grochów” to kulminacja nieprzystawalności, niemożliwe zderzenie przeciwieństw. Obwąchiwania przestrzeni, które – do czasu – ocala przed przemijaniem; i chłodnego rytmu upływających lat. Ziemskiej obecności, literackiego tropienia wspólnych być – mimo wszystko przecież z nadzieją, bo tylko przez bycie da się opisać niebycie; i nieobecności, która za chwilę nastąpi, kiedy przyjaciel stanie się kupką pyłu.
Zofia Król

Stasiuk pisze o śmierci bez cienia sentymentalizmu i egzaltacji, rzeczowo, subtelnie. Grochów to jego kolejna mała, świetna książka.
Piotr Bratkowski

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Grochów wyd 2021

Grochów wyd 2021

Z ilustracjami Kamila Targosza

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii