Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Cokolwiek powiesz nic nie mów NW Zobacz większe

Cokolwiek powiesz nic nie mów NW

KEEFE PATRICK RADDEN

978-83-8191-225-9

Nowy

CZARNE

16 egz.

Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej.

Więcej szczegółów

34,93 zł

49,90 zł

-30%

Autor KEEFE PATRICK RADDEN
Rok wydania 2021
Ilość stron 504
Szerokość (mm) 133
Wysokość (mm) 215
Grzbiet (mm) 35
Wymiary 133 x 215 x 35 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Wydawca CZARNE

W grudniu 1972 roku Jean McConville, wdowa, matka dziesięciorga dzieci, została na ich oczach wywleczona z domu w Belfaście przez zamaskowanych napastników. Wtedy widziano ją po raz ostatni. Wiele lat później okazało się, że IRA skazała ją na śmierć za donosicielstwo. Nigdy nie potwierdzono, czy zarzuty były prawdziwe.

McConville i jej rodzina byli ofiarami Kłopotów – konfliktu między republikanami a lojalistami, który przez ponad trzydzieści lat zbierał krwawe żniwo w Irlandii Północnej. Patrick Radden Keefe stara się odtworzyć losy zaginionej wdowy. Przygląda się również członkom IRA, zwłaszcza siostrom Dolours i Marian Price. Próbuje poznać ich historię, zrozumieć, jak kształtowały się i zmieniały ich poglądy. Czy brutalną przemoc, której dopuszczali się bojownicy, usprawiedliwiała trwająca w ich przekonaniu wojna? Jaką rolę w konflikcie odgrywały brytyjskie siły specjalne, których metody były nieraz równie bezwzględne? Jaką cenę zapłacili niewinni ludzie?

Proces pokojowy, rozpoczęty w 1998 roku podpisaniem porozumienia wielkopiątkowego, trwa już ponad dwie dekady, jednak wydarzenia z przeszłości wciąż mają wpływ na Irlandię, a dyskusja o winie i karze za zbrodnie daleka jest od rozstrzygnięcia.Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Cokolwiek powiesz nic nie mów NW

Cokolwiek powiesz nic nie mów NW

Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii