Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Syberyjskie haiku Jurga Vile, Lina Itagaki motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Syberyjskie haiku

VILE JURGA, ITAGAKI LINA

978-83-66143-56-2

Nowy

POGRANICZE

91 egz.

Przekład: Małgorzata Gierałtowska

Więcej szczegółów

52,00 zł

80,00 zł

-35%

Autor VILE JURGA, ITAGAKI LINA
Rok wydania 2022
Ilość stron 240
Szerokość (mm) 171
Wysokość (mm) 230
Grzbiet (mm) 21
Wymiary 171 x 230 x 21 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Wydawca POGRANICZE

Pewnego ranka w czerwcu 1941 roku źli żołnierze zrywają z łóżka Algisa oraz jego bliskich i każą im ruszać w drogę. Tak rzesze Litwinów wbrew swojej woli wyjeżdżają na Syberię. Dlaczego ich zesłano? Czym zawinili? Gdzie jest ta Syberia? W głowie chłopca roi się od pytań. Jego rodzina, by przeżyć na dalekiej i srogiej ziemi, będzie jeść zmarznięte ziemniaki, solić zupę łzami i pokrzepiać serce śpiewem. Nadzieję w rozpaczy przyniesie zesłańcom chór "Jabłuszka".
Powieść graficzna "Syberyjskie haiku" autorstwa Jurgi Vile i Liny Itagaki ukazuje losy niejednego Algisa. Takie bolesne rodzinne wspomnienia o życiu na zesłaniu nosi w sercu wielu Litwinów. Nieopisane i nienarysowane odchodzą w niepamięć...

JURGA VILĖ
Ukończyła filologię francuską na Uniwersytecie Wileńskim oraz studia z zakresu sztuki filmowej w Paryżu. Pracowała przy produkcji filmów jako asystentka reżysera, była koordynatorem tłumaczeń na festiwalach filmowych, pisała artykuły krytyczne dla różnych wydawnictw kulturalnych. Tłumaczy filmy. Przez pewien czas mieszkała w Hiszpanii. Tam spisała swoją historię rodzinną, która przerodziła się w literacki debiut autorki - „Syberyjskie haiku” (wydany w Wilnie w 2017 roku). Książka otrzymała liczne nagrody, została przetłumaczona na 8 języków, była prezentowana we Francji, Włoszech, w Niemczech, Indiach, Belgii i Szwecji. Na jej motywach grupa teatralna „Stalo teatras” wystawiła w 2019 roku spektakl, a obecnie powstaje film animowany.

LINA ITAGAKI
Ukończyła studia licencjackie na kierunku gospodarka międzynarodowa na uniwersytecie w  Tokio. Tam też studiowała język japoński. Później zainteresowała się rysunkiem i ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. „Syberyjskie haiku” to pierwsza książka ilustratorki. Zdobyła za nią wiele nagród i wyróżnień. Obecnie Lina pracuje jako wolny strzelec - tworzy ilustracje do książek dla dzieci i rysuje komiksy w ramach różnych międzynarodowych projektów. Jej prace biorą udział w światowych konkursach i wystawach.

NAGRODY i WYRÓŻNIENIA
Na Litwie
Najpiękniejsza Książka Roku 2017 (Konkurs Książki Artystycznej)
Nagroda im. Pranasa Mašiotasa 2017: Najlepsza Książka Dla Dzieci I Młodzieży (Ibby)
Nagroda im. Domicėlė Tarabildienė 2017: Najpiękniej Ilustrowana Książka Dla Dzieci (Ibby)
Nagroda Literacka Aloyzasa Petrikasa 2018
Książka Roku 2018 (W Kategorii: Książka Dla Dzieci)
Za granicą
Międzynarodowe Wyróżnienie White Raven 2017
Lista Honorowa Ibby 2020
Nagroda im. Jānisa Baltvilksa 2020 (Jāņa Baltvilka Balva, Łotwa)
Niemiecka Nagroda Dla Najlepszej Książki Młodzieżowej 2021
(Deutscher Jugendliteraturpreis, Niemcy)

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Syberyjskie haiku

Syberyjskie haiku

Przekład: Małgorzata Gierałtowska

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii