Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Królowie cudotwórcy Marc Bloch motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Królowie cudotwórcy

BLOCH MARC

978-83-67020-38-1

Nowy

ALETHEIA

Marc Bloch [1886-1944], francuski historyk rozstrzelany przez nazistów za działalność w ruchu oporu, jest dziś w swojej dziedzinie legendą.

Więcej szczegółów

54,40 zł

80,00 zł

-32%

Stan: Ten produkt nie występuje w magazynie

Autor BLOCH MARC
Rok wydania 2023
Ilość stron 540
Szerokość (mm) 145
Wysokość (mm) 205
Grzbiet (mm) 39
Wymiary 145 x 205 x 39 mm
Oprawa miękka
Wydawca ALETHEIA

Królowie cudotwórcy (1924). Królowie… są pracą zaliczaną do antropologii historycznej i historii mentalności w duchu słynnego czasopisma „Annales”, którego Bloch był współzałożycielem. Traktują o nadprzyrodzonym jakoby darze francuskich i angielskich królów leczenia tzw. skrofułów, czyli ropnego zapalenia węzłów chłonnych szyi. Nie jest to jednak sensacyjna opowieść o domniemanych cudach, lecz analiza średniowiecznej i późniejszej mentalności społecznej. Istniała praktyka, zdaniem Blocha rozpoczęta w XI wieku we Francji, a nieco później w Anglii, „leczenia” skrofulozy dotykiem rąk władcy. Niektórzy z nich odprawiali ten rytuał na setkach zgromadzonych określonego dnia chorych, po raz ostatni w XVIII wieku w Anglii, a w XIX wieku we Francji. W tym osobliwym zjawisku skupiają się, badane przez autora, różne motywy, które je wspierają i utrwalają: od politycznego wykorzystania „świętości” króla do wzmocnienia jego władzy świeckiej po „zbiorową pomyłkę” ludowych wierzeń. Ostatecznie więc to, trzeba przyznać, dość osobliwe studium dotyczy historii politycznej – próby sakralizacji monarchii i króla na wzór wschodniego basileusa.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Królowie cudotwórcy

Królowie cudotwórcy

Marc Bloch [1886-1944], francuski historyk rozstrzelany przez nazistów za działalność w ruchu oporu, jest dziś w swojej dziedzinie legendą.

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii