Brak produktów
Książka Lecha Leciejewicza przystępnie, kompetentnie i wyczerpująco przedstawia, skąd wzięli się Normanowie, kim byli, czym był „ruch wikingów” i jakie były jego związki z początkami dzisiejszych państw europejskich oraz jak i dlaczego w czasie jego trwania doszło do zmiany wiary z rodzimego pogaństwa na chrześcijaństwo i do ważnych przemian w sposobie postrzegania świata.
Chodzi mi w książce raczej o krytyczne zestawienie ważniejszych wyników badań, nie zaś o samodzielne badanie, chociaż naturalnie nie zawsze chciałem względnie nie zawsze udało mi się zachować odpowiedni dystans...
Wczesnośredniowieczna ekspansja Skandynawów była wielowymiarowa – militarna i pokojowa; rabunkowa i osadnicza; niszczycielska i kulturotwórcza...
Ów poemat stworzony został przez człowieka, który nie był zaznajomiony ze specyfiką sag i nie miał dostępu do twórczości średniowiecznych Skandynawów, ale był autentycznie zachwycony barwną i dramatyczną opowieścią...
Z przytoczonego powyżej streszczenia rezultatów pracy wynika, że za niewątpliwe uznaję uregulowanie płaszczyzny stosunków publicznoprawnych między Polską a cesarstwem na zasadzie lenna...
Owóż zaczniemy powieść tę. Po potopie trzej synowie Noego rozdzielili ziemię - Sem, Cham, Jafet. I przypadł wschód Semowi: Persja, Baktria, aż do Indii wzdłuż i wszerz do Rinokorura...
„Przemysław Urbańczyk jest badaczem średniowiecza, archeologiem, który nie boi się sięgać po źródła pisane, stawiając śmiałe tezy i poddając krytyce funkcjonujące od dawna siłą ciężkości paradygmatu – sądy. Jego hipotezy budzą emocje...
Tom III Studiów nad początkami państwa polskiego zbiera w jedną całość rozprawy i artykuły ogłaszane w latach 1989–2009, które można ująć w układzie chronologicznym lat 963–1002, lub tematycznym, ukazującym z jednej strony drogi rozwoju państwa piastowskiego za czasów Mieszka I z wydarzeniem docelowym...
Rozprawy zebrane w tomie drugim częściowo obracają się w kręgu tych samych kwestii, nad rozwiązaniem których biedziłem się w tomie pierwszym, ale przynoszą też studia nowe, będące wynikiem rozszerzania się naszych horyzontów badawczych...
Przystępując do ponownego wydania pierwszego tomu moich Studiów nad początkami państwa polskiego z 1946 r., zdaję sobie sprawę, iż byłoby rzeczą płonną silić się na ich nową poprawioną wersję. Musiałbym je pisać całkowicie od nowa. Nie dlatego, iż zmieniłem tak dalece poglądy na zagadnienia wówczas będące przedmiotem dyskusji i analiz...
Cesarstwo bizantyńskie prawie zawsze było gotowe do walki i często musiało walczyć o przetrwanie. Przez większość jego dziejów temy - okręgi wojskowe zasiedlone przez żołnierzy i podległe wyższym dowódcom wojskowym – pełniły zarazem rolę jednostek administracyjnych. Mniej więcej dwie trzecie cesarzy dowodziło wojskiem przed lub po objęciu tronu.
Państwo Samona jest książką otwierającą cykl Klasyka Polskiej Mediewistyki – serii , która ma na celu rozpowszechnić bardzo ważne tytuły dla polskiej nauki oraz otworzyć na nowo dyskusję nad pewnymi zagadnieniami z naszej przeszłości. Aktualne wydanie dzieła Profesora Labudy zostało ponownie przejrzane, znalezione błędy poprawione.
Dzieje Słowiańszczyzny połabskiej, najdalej na północny zachód wysuniętej części dawnego świata słowiańskiego, położonej między Niemcami, Danią, Czechami a Polską i już choćby z tego powodu oddziaływającej przez kilka stuleci na dzieje przynajmniej tych kilku państ.
Pierwsza od dziesiątków lat monografia Kazimierza Odnowiciela i jakże ważnych czasów jego panowania. Świeże spojrzenie na ten okres, na reakcję pogańską, państwo Miecława, najazd Brzetysława i ponownego zjednoczenia polskich ziem. Naukowa strona książki gwarantuje pełne i rzeczowe potraktowanie tematu.
Książka omawia dzieje polskiej organizacji kościelnej do połowy XII wieku – od przyjęcia chrześcijaństwa, założenia biskupstw, organizację kościelną, stosunki ze Stolicą Apostolską, aż po majątek Kościoła i źródła prawa kościelnego.
Potrzeba dogłębnego zbadania przełomowych okresów w dziejach poszczególnych społeczeństw — to oczywisty aksjomat naukowy. Dla społeczeństwa polskiego jednym z nich jest czas tworzenia się zjednoczonego państwa na granicy wieków XIII i XIV.
Serię wydawniczą "Dzieje narodu i państwa polskiego" redagują dwa zespoły: krakowski i warszawski Krajowej Agencji Wydawniczej. Każdy z woluminów posiada własny tytuł i numer i omawia odrębny okres dziejów Polski, bądź temat ujęty monograficznie, przy zachowaniu przyjętej w historii Polski chronologii wydarzeń,
Gdybyśmy naszą wiedzę o wydarzeniach gnieźnieńskich z 1000 r. czerpali tylko z kroniki Anonima Galla, to dowiedzielibyśmy się tylko tyle, że Bolesław Chrobry wykupił z rąk Prusów ciało św. Wojciecha „i umieścił je z należytą czcią w siedzibie metropolitalnej w Gnieźnie”.
Dzięki swej egzotyce i dynamicznie rozgrywającym się epizodom historycznym, dzieje koczowników Wielkiego Stepu, którzy kolejnymi falami napływali do dawnej Europy, wielokrotnie wzbudzały zainteresowanie badaczy.W starożytności Scytowie, Sarmaci, Hunowie, we wczesnym średniowieczu Awarzy, Protobułgarzy, Węgrzy pustoszyli znaczne obszary naszego kontynentu.
Najazd Mongołów na Europę należy do jednych z najbardziej frapujących tematów. Uwagę badaczy niemal wszystkich krajów kontynentu europejskiego przyciągnęło tempo i skala działań.
Książka poświęcona jest przemianom społeczno-kulturowym, zachodzącym u Słowian Zachodnich we wczesnym średniowieczu. Autor rozpatruje ich rodowód historyczny, charakteryzuje świat plemienny w VII-X w., przełom wczesnofeudalny w IX-XI w., utrwalanie się nowego porządku w XI-XII w., kończy próbą określenia miejsca w procesie tworzenia się średniowiecznej Europy.
Profesor Feliks Michał Kiryk wraz z najznakomitszymi polskimi historykami (między innymi Jerzy Biesiada, Lucyna Dukaj, Stanisław Grzybowski, Aleksander Kornijasz, Stanisław, Barbara Robak, Michał Rożek) w publikakcjach z serii Dzieje narodu i państwa polskiego przedstawia historię Polski od jej zarania do wybuchu II wojny światowej.
W ogarniętej wewnętrznymi waśniami XIV-wiecznej Polsce panuje powszechne przekonanie, że Kazimierz Wielki był ostatnim Piastem na polskim tronie. Tymczasem okazuje się, że wielki król mógł mieć legalnego potomka. Czy ujawnienie prawdy przed światem zmieni losy państwa?
Serię wydawniczą Dzieje narodu i państwa polskiego redagują dwa zespoły: krakowski i warszawski Krajowej Agencji Wydawniczej. Każdy z woluminów posiada własny tytuł i numer i omawia odrębny okres dziejów Polski, bądź temat ujęty monograficznie, przy zachowaniu przyjętej w historii Polski chronologii wydarzeń.
Praca Edmunda Burzyńskiego stanowi pierwsze w historii polskiej tak kompleksowe ujęcie dziejów templariuszy na ziemiach piastowskich, nie mające dostatecznego oparcia w źródłach i wprowadza na ich miejsce dobrze uargumentowane ustalenia, które mają szanse akceptacji przez krytykę naukową.
Niewielu chyba dziejopisów doczekało się tak sprzecznych sądów o swoim dziele, jak Kosmas. Już w XII w spostrzegano jego niedociągnięcia; o ćwierć wieku młodszy od niego kronikarz, wykorzystujący Kronikę Czechów Annalista Saxo, zwrócił uwagę na jedną z najsłabszych stron Kosmasa, na nieścisłości w datach (przyp 40 i 44 do ks I).