Brak produktów
Wydawcy
Pierwsze architektki, studentki, członkinie stowarzyszeń – pionierki rozbijające ponad 100 lat temu szklany sufit, by utorować drogę innym – popadły w zapomnienie.
Większość polskich turystów szuka w Wilnie głównie śladów przedrozbiorowej historii – odwiedza wzgórze zamkowe, katedrę, barokowe kościoły. Ale spacer po tym mieście może być też skróconym kursem historii architektury ostatniego stulecia.
Pierwsza polskojęzyczna antologia tekstów legendarnego teoretyka i architekta, prekursora modernizmu. Od pantofla do wieżowca - 30 klasycznych esejów o architekturze, urbanistyce, sztuce, meblarstwie, wnętrzach, modzie i nie tylko.
Książka jest dokładnie tym, co zapowiada jej tytuł – zakrojoną na 476 stron i 150 zdjęć, szeroką panoramą architektury PRL – od powojennej odbudowy, przez socrealizm i modernizm, aż do postmodernizmu.
„Wychowano mnie w przekonaniu, że nie jest cnotą potulny konformizm wobec dominujących w danym czasie poglądów” – pisze Jane Jacobs (1916-2006)
Karta ateńska to zestaw wytycznych do projektowania nowoczesnych miast stworzony przez architektów i urbanistów związanych z organizacją CIAM (Międzynarodowe Kongresy Architektury Nowoczesnej).
Po 76 latach od francuskiej premiery Centrum Architektury przedstawia pierwsze polskie wydanie książki Le Corbusiera „Kiedy katedry były białe. Podróż do kraju ludzi nieśmiałych”. To druga książka papieża modernizmu opublikowana po polsku. Poprzednia – „W stronę architektury” była architektonicznym przebojem księgarskim 2012 roku – pierwsze wydanie (2000 egzemplarzy) rozeszło się w miesiąc.
„ŻOL. Ilustrowany atlas architektury Żoliborza" to 60 mniej lub bardziej znanych obiektów, założeń architektonicznych, rzeźb i dekoracyjnych detali znajdujących się w tej jednej z najbardziej zielonych dzielnic Warszawy.
„POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla" to 60 mniej lub bardziej znanych obiektów, założeń architektonicznych, rzeźb i dekoracyjnych detali znajdujących się u stóp skarpy wiślanej, od Mostu Śląsko-Dąbrowskiego po Trasę Łazienkowską.
„Wynikiem modernizacji jest nie nowoczesna architektura, lecz śmieciowa przestrzeń. (…) Śmieciowa przestrzeń to łączny rezultat naszych obecnych osiągnięć; zbudowaliśmy więcej niż wszystkie poprzednie pokolenia razem wzięte, ale z jakiegoś powodu gramy w niższej lidze” – Rem Koolhaas
Wielkie miasto decyduje o wszystkim: o pokoju, wojnie i pracy.Wielkie miasta są duchowymi kuźniami, w których wykuwają się losy świata.Rozwiązania przyjmowane w wielkich miastach dominują też na prowincji: to moda, styl, idee, technika. Dlatego kiedy poradzimy sobie z urbanistyką wielkiego miasta, ocalimy cały kraj.
W latach 50. miasta USA stały na skraju katastrofy – biała klasa średnia wynosiła się na przedmieścia, pozostawiając śródmieścia biedocie żyjącej w cieniu wspaniałych wieżowców.
"W stronę architektury jest książką o architekturze, która zostanie uznana za wielkie dzieło literatury XX wieku"
Po sukcesach książek „SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy”, „ŻOL. Ilustrowany atlas architektury Żoliborza” oraz „MOK. Ilustrowany atlas architektury północnego Mokotowa” Centrum Architektury wydaje czwartą pozycję z serii, poświęconą architekturze Ochoty.
To autorski dwujęzyczny ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy – modernistycznej dzielnicy Warszawy, miejsca eksperymentu, w którym uczestniczyło kilka pokoleń wybitnych architektów, urbanistów, projektantów i rzeźbiarzy.
"W budowaniu przejawia się egotyzm jednostki w najczystszej postaci - to właśnie kompleks gmachu"
Pierwsza przekrojowa publikacja na temat architektury międzywojennego Poznania – miasta, które po odzyskaniu niepodległości świadomie szukało nowego oblicza, własnego miejsca wewnątrz odrodzonego państwa i swojego pomysłu na nowoczesność.
Arseniusz Romanowicz (AR) i Piotr Szymaniak (PS) zaprojektowali jedne z najciekawszych budynków powojennej Warszawy: Dworzec Centralny, Dworzec Wschodni, stacje Ochota, Powiśle i Stadion.
Książka fotograficzna Jacka Foty stwarza niepowtarzalną okazja do wglądu w nieznane, intymne życie jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Polsce - Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Miasto i wieś należy pożenić, aby z tego radosnego związku powstała nowa nadzieja, nowe życie i nowa Ebenezer Howard
MOK – ilustrowany atlas architektury północnego Mokotowa przedstawia 60 budynków, założeń architektonicznych, rzeźb i dekoracyjnych detali znajdujących się na terenie dzielnicy, od najstarszych po najnowsze.