Brak produktów
Po zakończeniu wojny secesyjnej głównymi zadaniami armii Stanów Zjednoczonych były walka, podbój i trzymanie w ryzach Indian mieszkających na zachód od Missisipi...
Uważana za kobiecy odpowiednik Czarnego Łosia (Black Elk Speaks, autobiografii szamana Siuksów) pierwsza autobiografia Wronki – i pierwsza książka ukazująca szczegóły tradycyjnego życia Indian Równin z kobiecego punktu widzenia – na trwałe weszła do światowej literatury.
NEZ PERCE byli największym ludem zamieszkującym Oregon i Idaho. Uważano ich za najprzystojniejszych i najbardziej urodziwych w Ameryce Północnej. Znane było ich zamiłowanie do czystości, wyglądu zewnętrznego i dbałość o szczegóły stroju. Choć przeważnie byli pokojowo nastawieni do białych, to w 1877 roku stoczyli bohaterską wojnę ze Stanami Zjednoczonymi
Komancze! Słowo to od razu przywodzi na myśl popisy najlepszych jeźdźców świata; wojowników wracających w rodzinne strony z wypraw sięgających daleko w głąb Meksyku i Teksasu, pędzących przed sobą w tumanach kurzu tysięczne stada zagrabionych koni i bydła
Jedną z nielicznych wspólnych cech wielu różnorodnych kultur Indian Ameryki Północnej było - i często nadal pozostaje - opieranie się plemiennych tradycji na ustnych przekazach, mądrości przodków i zapamiętanych z dzieciństwa gawędach i opowieściach starców.
Winnebagowie zasługują na poznanie z wielu powodów Już pierwszy Europejczyk, który się z nimi zetknął, Francuz Jean Nicolet, zwrócił uwagę na ich wzrost, którym przewyższali zarówno indiańskich sąsiadów, jak i białych przybyszów.
Rodzina była najważniejszym, niezniszczalnym bogactwem Indian. I tę prawdę należy podkreślić. Mówiąc zaś o rodzinie, Indianie myśleli nie tylko o rodzicach i dzieciach, ale o szerszej, spokrewnionej grupie. Im liczniejsza była rodzina, tym bogatsza, a przez to otoczona większym szacunkiem.
Książka ta nie jest zwykłym zapisem wygłoszonych referatów na sesji naukowej Jest świadectwem naukowej pasji członków Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian i świadectwem aktywnego upamiętnienia faktu, dzięki któremu do owej sesji doszło.
Autor poniższego zbioru jest postacią ze wszech miar osobliwą Emigrant z workiem trzydziestoletnich doświadczeń amerykańskich, niekwestionowany ojciec chrzestny Polonii w nbsp; nbsp;
Surowy był kraj zwany Apaczerią – ojczyzną Apaczów, gdzie każdy owad miał żądło, każdy krzak kolce, a każdy wąż – jad. Życie tutaj było codzienną walką o przetrwanie, rozpaczliwym zmaganiem z wrogą naturą i okrutnymi drapieżnikami, tak w zwierzęcej, jak i w ludzkiej postaci.
Drugi tom autobiografii dakockiego lekarza i działacza społecznego (1858-1939). Przejmująca opowieść o latach spędzonych w szkole z internatem, o praktyce lekarskiej w rezerwacie Pine Ridge, o dramatycznych wydarzeniach nad Wounded Knee w 1890 roku, wreszcie o wytrwałej pracy na rzecz Indian.
Szoszoni nie wzbudzali dotąd większego zainteresowania. Gdyby nie fascynująca historia nastoletniej Sacagawei, być może szersza społeczność nigdy by o Szoszonach nie usłyszała. Prowincjonalne umiejscowienie oraz skromna kultura materialna nie wpływały na atrakcyjność ich postrzegania.
(...) Górska Wilczyca (Mountain Wolf Woman, 1884-1960) z plemienia Winnebagów opowiada o codziennym życiu na przełomie XIX i XX wieku, o nauce w szkole misyjnej, o małżeństwie i dzieciach, o udziale w tradycyjnych obrzędach leczniczych i przyjęciu pejotlu, wreszcie - o trudach przystosowania się do nowych warunków, w jakich przyszło żyć Indianom.
Wszystkie zamieszczone tu opracowania powstały w latach 1990-2000, niektóre z nich jako "zeszyty naukowe" szybko wyczerpywały się, inne były wznawiane, nieliczne w zmienionej postaci lub obcojęzycznej wersji językowej (hiszpańskiej, angielskiej) publikowane były w trudno dostępnych pracach.