Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

Szept Gai Zobacz większe

Szept Gai

PATEY-GRABOWSKA ALICJA

978-83-66909-05-2

Nowy

VOLUMEN

WKRÓTCE W SPRZEDAŻY!!!

Więcej szczegółów

19,72 zł

29,00 zł

-32%

Stan: Ten produkt nie występuje w magazynie

Autor PATEY-GRABOWSKA ALICJA
Rok wydania 2022
Ilość stron 124
Szerokość (mm) 125
Wysokość (mm) 200
Wymiary 125 x 200 mm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Wydawca VOLUMEN


O Dobru, Prawdzie, Pięknie

Szept Gai Alicji Patey-Grabowskiej – Wielkiej Damy Poezji (tytuł przyznany w 1997 r. przez Międzynarodową Akademię Literatury i Sztuki La Crisalide w Katanii) – osnuty jest wokół symboliki kobiecości utrwalonej w obrazach profetyczno-kosmologicznych.
Za wierszami podążajmy w skupieniu, jak za zwiewnym przewodnikiem. Alicja Patey-Grabowska sprawia, że stęskniony za wysublimowanym pięknem odbiorca wsłucha się w Szept Gai, dotrze do Osobliwego punktu. Będzie podróżował Perpetuum mobile, znajdzie się niespodziewanie w Oku cyklonu, stanie się świadkiem Kosmicznego karambolu. Przekona się, że skoro Wszystko jest poezją, to nieśpieszno mu do realności. Wraz z poetessą zwróci się do Cypriana K. Norwida. Zafrapuje go Cielesność, nie uwięzi go w Mariańskim Rowie codzienności Ballada o przypalonym garnku, wszak w tej międzyplanetarnej peregrynacji wita go (i odtrąca zarazem) V Symfonia Beethovena, ale i – Dyktatorek.
Poetessa ma szczególne przesłanie do nas poetów (Poetom ku przestrodze) i prośbę do odbiorców (Opowiedz ciszę), aż wreszcie ogłasza poetycki alert (Oczekiwanie prawdy).
Po lekturze Szeptu Gai staniemy zatem w cieniu Dębów pamięci ubogaceni Dobrem i Powagą, bardziej niż kiedykolwiek.
           dr Marta CywińskaDla tych, którzy interesują się poezją, nazwisko Alicji Patey-Grabowskiej nie może być nieznane. Autorka wielu tomów oryginalnej poezji, tłumaczona na kilkanaście języków, między innymi przez Karla Dedeciusa i Czesława Miłosza, której Accademia  Araldica Universale la Crisalide w Katanii przyznała w roku 1996 honorowy tytuł profesora i Damy Poezji (jedyny taki tytuł otrzymany przez Polkę) obdarowuje nas kolejnym zbiorem oryginalnych wierszy. Jej niepohamowana wyobraźnia eksploruje obszary historii kultury od zarania dziejów, wnika w przestrzeń kosmologii, dotyka paradoksów polityki. Jest liryczna i – ostra, satyryczna i – czuła.

             Krzysztof Saturnin Schreyer

Alicja Patey-Grabowska urodziła się w Warszawie, ukończyła filologię polską (UW). Jest autorką kilkunastu tomików poezji, antologii poetek polskich oraz wierszy katyńskich, sztuk scenicznych i książek dla dzieci. W roku 2022 została uhonorowana medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
W oku cyklonu
cisza
Tylko na obrzeżach
chaos i zamęt

W oku cyklonu
słońce
Tylko na obrzeżach
czerń i śmierć

Czy jesteśmy
w oku cyklonu?

Z wiersza W oku cyklonu

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Szept Gai

Szept Gai

WKRÓTCE W SPRZEDAŻY!!!

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii