Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Korespondencja Marcel Proust, André Gide motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Korespondencja

PROUST MARCEL, GIDE ANDRE

978-83-66102-61-3

Nowy

EPERONS OSTROGI

PREMIERA 28.06.2022!!!

Więcej szczegółów

30,10 zł

43,00 zł

-30%

Stan: Ten produkt nie występuje w magazynie

Autor PROUST MARCEL, GIDE ANDRE
Rok wydania 2022
Ilość stron 128
Oprawa miękka
Wydawca EPERONS OSTROGI

Chciałbym móc powiedzieć, że stosowałem się do zalecenia, które sformułowałeś z definitywnym pięknem delfickiej wyroczni (...): „Jeśli jest coś, co kto inny napisałby równie dobrze, jak ty – nie pisz tego”.
Marcel Proust do André Gide’a

Szukam w jego stylu wad i nie mogę ich znaleźć. Nie umiem nawet wskazać jego głów¬nych cech: nie charakteryzuje go taka czy inna cecha, on ma je wszystkie (w czym widzieć moż¬na nie tylko pochwałę) nie jedną obok drugiej, ale wszystkie naraz: giętkość jego stylu jest tak konfundująca, że obok niego każdy inny wydaje się duszny, nudny, nieprecyzyjny, szkicowy, nieożywiony.
André Gide o Marcelu Prouście

Żyłem w tej samej epoce, co Ty, a poza spojrzeniami, uśmiechami, słowami, niezapomnianymi, choć tak odległymi, zdołałem poznać Cię tylko z Twoich książek. Są wielkie – ale niewystarczające, bo nie mieści się w nich wszystko.
Marcel Proust do André Gide’a

Tym razem Marcel koresponduje z André Gide’m, tym Gide’m, który będąc redaktorem słynnego wydawnictwa Gallimard odrzucił jego „W stronę Swanna”. Korespondencja wyjaśnia wszystko, co było między największym pisarzem XX wieku, a znanym pisarzem-redaktorem, chwalonym autorem „Lochów Watykanu”, ale przede wszystkim naświetla dyskusję idei, pokazuje pretensje Gide’a względem Prousta, który nigdy wprost nie wyznał, że jest homoseksualistą. A może nim nie był zaś homosektualizm był jego wyborem, albo nie był tak, jak widział to Gide oraz przekazują to opinie i oceny postronnych osób, krytyków i pisarzy? W wymianie listowej Gide’a z Proustem pojawia się też wątek teoretycznoliteracki, a więc dyskusja dwu mocnych pisarzy nt wizji literatury i różnego rodzaju doświadczenia literackiego, a przede wszystkim: czym jest i czemu służy największa literatura.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Korespondencja

Korespondencja

PREMIERA 28.06.2022!!!

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii