Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij

Wydawcy

NEWSLETTER

Zawód historyk Andrzej Friszke, Jan Olaszek, Tomasz Siewierski motyleksiazkowe.pl Zobacz większe

Zawód historyk

FRISZKE ANDRZEJ, OLASZEK JAN, SIEWIERSKI TOMASZ

978-83-66769-32-8

Nowy

WIĘŹ

60 egz.

WKRÓTCE PREMIERA!!!
Rozmowa rzeka z prof. Andrzejem Friszke
Rozmowę prowadzą Jan Olaszek i Tomasz Siewierski

Więcej szczegółów

84,00 zł

120,00 zł

-30%

Autor FRISZKE ANDRZEJ, OLASZEK JAN, SIEWIERSKI TOMASZ
Rok wydania 2022
Ilość stron 640
Szerokość (mm) 160
Wysokość (mm) 230
Wymiary 160 x 230 mm
Oprawa twarda
Wydawca WIĘŹ

Andrzej Friszke, rocznik 1956, historyk, profesor, redaktor działu historycznego „Więzi” od prawie 40 lat, członek Polskiej Akademii Nauk, autor ponad 20 książek o historii Polski w XX wieku, opowiada o swoim życiu od dzieciństwa do czasów obecnych w rozmowie z młodymi historykami Janem Olaszkiem i Tomaszem Siewierskim.

Jest to opowieść o patriotycznej tradycji rodzinnej, o młodych latach w Olsztynie, kontaktach z przedwojennymi politykami, studiach na Uniwersytecie Warszawskim, opozycji przedsierpniowej i posierpniowej, pracy w „Tygodniku Solidarność”, KIK-u i Więzi, londyńskiej emigracji, kontaktach z niezwykłymi ludźmi tego czasu – Mazowieckim, Bartoszewskim, Michnikiem, Giedroyciem, Ciołkoszową i innymi. Autor opowiada o środowisku historyków, którzy rozwinęli badania nad historią PRL, warunkach ich pracy, dyskusjach i dokonaniach, nie tylko zawartych w książkach.

Ukazuje trudne problemy związane z powstawaniem Instytutu Pamięci Narodowej i spory wokół niego, w których uczestniczył przez szereg lat. To biografia autora, który przez całe życie prowadził badania naukowe, ale też był aktywny jako obywatel w ruchu walki o demokratyczną Polskę przed 1989 r., a po odzyskaniu wolności był świadkiem, a niekiedy uczestnikiem, budowania demokratycznego państwa i jego instytucji pamięci historycznej. Autor na przykładach z kilkudziesięciu lat pokazuje na czym polegało zmaganie się o prawdę historyczną, jak odkrywano kolejno „białe plamy”, jakie były trudności w zmaganiach z cenzurą oraz jakie są obecnie niebezpieczeństwa uwikłania historii w politykę, tworzenia wyobrażeń o przeszłości wedle „woli” rządzących.

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Zawód historyk

Zawód historyk

WKRÓTCE PREMIERA!!!
Rozmowa rzeka z prof. Andrzejem Friszke
Rozmowę prowadzą Jan Olaszek i Tomasz Siewierski

Napisz opinię

Produkty z tej samej kategorii